Koalice plánuje navýšit počet náměstků na ministerstvech: opozice s tím ale nesouhlasí a návrh vlády zkritizovala

Zástupci vládní koalice navrhují zrušení počtu politických náměstků na ministerstvech. Aktuálně jich může být dva. Opozice s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že to povede ke zvýšení poštu úředníků. To prý neodpovídá předvolebním slibům. Informuje o tom web tn.nova.cz.

„Vždy se i na tu pozici odborných náměstků do jisté míry infiltrují osoby, které spíše působí jako náměstci političtí,“ uvedl lidovec Marek Výborný.

Premiér Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Odborník z organizace Rekonstrukce státu Jakub Černý je ale přesvědčen, že se změna bude týkat pouze názvosloví, kdy na resortech místo „odborných náměstků“ budou „vrchní ředitelé pro řízení sekce“.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Opozice návrh ale zkritizovala a opoziční poslanci si myslí, že to povede k politizaci státní správy. Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová říká, že s vládou souhlasí jenom v jednom bodě a to, že stát novelu potřebuje. Jinak bylo podáno ihned několik pozměňovacích návrhů.

Nezamlouvá se to i šéfovi SPD Tomio Okamurovi, který se obává, že na ministerstvech nově budé zaměstnáno například pět a více „politických trafikantů“, kteří budou dostávat až 150 000 korun měsíčně.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Pirát Jakub Michálek ale říká, že jsou velká ministerstva, kde je potřeba více náměstků. Jedná se například o ministerstvo financí, kde je řada agend.

Vládní koalice při tom slibovala, že bude snižovat počet státních úředníků. Jejich počet se zatím snížil o pouhých několik stovek.

PSALI JSME: BABIŠ PROMLUVIL O SVÉ CHYBĚ, KTERÁ POŠKODILA JEHO RODINU: EXPREMIÉR ŘEKL, CO DĚLAL V MLÁDÍ

PŘIPOMÍNÁME: ČEŠI SÁZEJÍ NA PREZIDENTSKÉ KANDIDÁTY: KDO PODLE SÁZKOVÝCH KANCELÁŘÍ PATŘÍ MEZI FAVORITY

Share