Kabinet projedná opatření proti koronaviru: co přesně se může změnit a jaká opatření brzy vstoupí v platnost

Vláda bude projednávat případné zavedení opatření ve školách. Na návrhu opatření se dohodli šéf resortu školství Robert Plaga a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Navrhují, aby neočkovaní učitelé museli při výuce nosit respirátory. Žáků se to týkat nebude. Informuje o tom server iDNES.cz.

Epidemická situace se stále zhoršuje a nyní je celostátní průměr 201 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Plánuje se, že v okresech, kde bude tento počet přes 300 nakažených na 100 tisíc obyvatel, budou se muset neočkovaní žáci nechat otestovat na koronavirus. To by se mělo stát za týden po prázdninách.

Kromě toho budou ministři projednávat novelu zákona, která by umožnila rozšíření pravomocí policie. Podle této novely by policisté mohli na místě pokutovat porušení opatření proti koronaviru.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ještě před zasedáním vlády se mělo konat zasedání Ústředního krizového štábu a Rady vlády pro zdravotní rizika.

Od tohoto pondělí vstoupilo v platnost pravidlo, že je nutné nosit respirátor ve všech vnitřních prostorách. To bude nutné dělat i v práci.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Výjimkou mohou být situace, kdy mají lidé od sebe vzdálenost minimálně 1,5 metru. Bude také zkrácena doba karantény, a to v případě, že osoba má negativní PCR test, pak může opustit karanténu po 7 dnech.

Od 1. listopadu budou zrušeny bezplatné preventivní testy. Určitě budou výjimky, například nárok na bezplatné preventivní testy dále budou mít děti do 18 let, lidé, kteří se nemohou nechat naočkovat a ti, kdo dostal alespoň jednu dávku vakcíny.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Test bude také hrazen, pokud ho nařídil lékař nebo hygienik. Také od 1. listopadu budou muset zaměstnanci restaurací kontrolovat potvrzení bezinfekčnosti od svých návštěvníků.

Bude zkrácena i platnost testů. Výsledek antigenního testu bude platný pouze 1 den a výsledek PCR testu 3 dny.

PSALI JSME: VE SNĚMOVNĚ BUDOU ŠÉFOVAT ŽENY: KDO KROMĚ PEKAROVÉ ADAMOVÉ A RICHTEROVÉ MOHOU VE VEDENÍ DOLNÍ KOMORY PARLAMENTU ZASEDAT

PŘIPOMÍNÁME: EPIDEMIE KORONAVIRU V ČESKU POSILUJE: PRYMULA ŘEKL, JAK DLOUHO SE BUDOU ZVYŠOVAT POČTY NAKAŽENÝCH

Share