12 roztomilých důvodů, proč psi olizují své majitele

Lízání u psů může znamenat téměř cokoli. Je třeba dešifrovat signály těla psa a zjistit, co to ve skutečnosti znamená.

Pes/Ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Psí polibky jsou strašně roztomilé. Většina majitelů psů s tím souhlasí. Existují však psychologické důvody, aby pes olizoval vás i sebe – a některé z nich vyžadují neodkladnou návštěvu veterináře.

Pes vyjadřuje svou náklonnost
Když se štěně narodí, jeho matka mu olízne nosní dírky, aby mu pomohla dýchat, a poté ho olízne, aby zlepšila krevní oběh. Štěňata olizují své sourozenci, aby se k nim přiblížili. Vzhledem k tomu, že lízání je spojeno s dětskými vzpomínkami, dospělí psi projevují svou náklonnost a ukazují, jak moc se o vás starají.

Pes/Zdroj: goodhouse.ru

Pes s vámi chce komunikovat
Divocí předkové psů, vlky, tak informovali matku, že mají hlad. Je to instinkt – bez ohledu na to, jak moc se váš pes od lesního vlka.

Pes vykazuje pokoru
Pes vás olizuje, aby ukázat své podřízení. Může to však být také projev nervozity: pokud vás pes během bouřky vás přijde lízat, vězte, že se bojí.

Pes a žena/Zdroj: goodhouse.ru

Pes se olizuje, když něco není v pořádku
Pokud se pes pečlivě olizuje, mohlo by to signalizovat zdravotní problém. Pokud váš pes olizuje stejnou oblast, může ho to obtěžovat. Možná má alergii nebo podráždění. Oznamte o tom svého veterináře.

Pes se rád olizuje
Někdy není důvod proč se pes olizuje. Stejně jako lidé, i psi se někdy nudí. Lízání navíc uvolňuje endorfiny, které jsou uklidňující a šťastné.

Pes vás olizuje, pokud nejste v pořádku
Budou vás olizovat, pokud si budou myslet, že jste špinaví a musíte se umýt. Budou vás olizovat, pokud vám něco bolí – aby vás uklidnit. Pokud si všimnou rány na vašem těle, olíznou ji je.

Pes a žena/Zdroj: goodhouse.ru

Psi vás lízají, abyste je chválili
Většina majitelů psů považuje za strašně roztomilé, když je pes olizuje. Chválí psa, dívají se na něj a objímají ho. Mohou je dokonce odměnit lahůdkou. Olizuje vás, protože si je jistý, že se vám to líbí.

Pes vás olizuje ze zvědavosti
Psi mají silný nos, ale někdy potřebují ochutnat, aby se dozvěděli více o předmětu, zvířeti nebo osobě. Mohou lízat aby zjistit více o nové vůni.

Pes/Zdroj: goodhouse.ru

Proč mi pes olizuje obličej?
Váš pes vám olizuje obličej, aby vám ukázat svoji lásku nebo pouto. Baví je to dělat a jsou si jisti, že to oceníte. Může to však být projev instinktivního chování – pokud je čas na večeři, pes tak informuje, že má hlad.

Pes a žena/Zdroj: goodhouse.ru

Proč mi pes olizuje ruce?
Někteří psi mají rádi chuť soli. Pokud se vám ruce trochu potí, může je pes lízat. Chuť vašeho potu může psovi napovědět, zda máte dobrou náladu nebo máte strach či jste unavení.

Proč mi pes olizuje nohy?
Psi vám budou olizovat nohy ze stejných důvodů, jako jsou vaše ruce nebo obličej. Chtějí se k vám přiblížit a vyjádřit vám lásku. Lízání může být také projevem úcty.

Pes/Zdroj: goodhouse.ru

Proč si psi olizují rány?
Psí sliny mohou být užitečné. Když jsou psi zraněni, olizují si rány. Pokud se zraníte, udělají totéž, protože vás vidí jako součást své smečky. Myslí si, že je jejich odpovědností postarat se o vás. Když ti psi olizují rány, snaží se je očistit. Předpokládá se, že jejich sliny mají léčivé vlastnosti. Pokud však máte po ruce modernější léky, je lepší je využít, protože pes může ránu dokonce infikovat.

ČTĚTE TAKÉ: MAJITELÉ ZTRATILI PSA: NĚKDO ZAZVONIL DOMŮ A PÁR ZJISTIL, ŽE PES JIM DOOPRAVDY NEUTEKL

PSALI JSME: MUŽ KAŽDÝ DEN CHODIL DO PRÁCE TŘI HODINY PĚŠKY: JEDNOU SE ALE OSUD NAD NÍM SLITOVAL

Share