Mnozí Češi považují současný důchodový systém za nespravedlivý: co vyplývá z průzkumu

Mnozí Češi považují současný důchodový systém za nespravedlivý. Většina by si přála, aby byl minimální garantovaný důchod. Vyplývá to z sociologického průzkumu, který provedla agentura Median. Zúčastnilo se ho1018 lidí. Průzkum si objednalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Jen každý pátý dotázaný považuje současné důchody za spravedlivé. Ostatní mají jiný názor a domnívají se, že je třeba něco změnit.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Téměř všichni respondenti také podporují zavedení garantovaného minimálního důchodu, pokud k tomu člověk splnil potřebné podmínky.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že zavedení nultého pilíře by umožnilo garantovat minimální důchod ve výši 10 tisíc korun pro ty, kteří platili důchodové pojištění po určitou dobu a dosáhli důchodového věku.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Zhruba dvě třetiny dotázaných tvrdí, že lidé, kteří pobírají vyšší plat, by měli pobírat i vyšší důchod. Ale zhruba třetina lidí má jiný názor.

85 procent respondentů říká, že správným krokem by bylo zavedení odměny za výchovu dětí. Zhruba stejný počet lidí tvrdí, že špatné je, že kvůli výchově dětí má mnoho žen nižší důchody než muži.

Obecné parametry důchodového systému / Zdroj: mpsv.cz

Také pro mnoho Čechů je současný důchodový systém nesrozumitelný. Jen 36 procent lidí uvedlo, že tomuto systému rozumí. Většina by proto chtěla, aby se tento systém zjednodušil.

Téměř 70 procent respondentů se domnívá, že by bylo nutné na důchody vyčleňovat více peněz ze státního rozpočtu.

Principy solidarity a zásluhovosti v důchodovém systému / Zdroj: mpsv.cz

Mnoho dotázaných by také souhlasilo se zavedením nových daní, jako je bankovní daň nebo digitální daň. Více o sociologickém průzkumu si můžete přečíst ZDE.

PSALI JSME: „LIŠÍ SE OD OSTATNÍCH“: RUSKO UVEDLO, ŽE VYVINULO VAKCÍNU, KTERÁ MŮŽE POSKYTNOUT OCHRANU PROTI JAKÝMKOLI VARIANTÁM KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: „ÚPLNĚ DŮVĚRYHODNĚ NA MĚ NEPŮSOBILA“: PRYMULA KOMENTOVAL ŠMUCLEROVOU FOTOGRAFII PO OČKOVÁNÍ, KDE JE VIDĚT OCHRNUTÁ POLOVINA OBLIČEJE

Share