Průměrná mzda v Česku překonala hranici 40 tisíc : Reálné mzdy však poprvé za 8 let klesly

Průměrná mzda v Česku překonala hranici 40 tisíc a nyní činí 40 135 Kč. To znamená, že průměrná mzda vzrostla o 4 procenta, ale to je pouze nominální. Skutečná finanční situace lidí se ale nezlepšila, protože spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 6 procent. Reálné mzdy klesly poprvé za posledních 8 let. A zdá se, že letos se situace nezlepší. Informuje o tom server TN.cz.

Růst mezd se v posledním čtvrtletí loňského roku výrazně zpomalil. Příčinou je inflace. Platy se snížily v oblasti sociální a zdravotní péče. Navíc stagnovaly platy zaměstnanců v automobilovém průmyslu.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank pro Česko a Slovensko Pavla Sobíška vzrostla průměrná mzda ve 3. čtvrtletí 2021 o 5,7 procenta, ale ve 4. čtvrtletí činil tento růst již 4 procenta.

Kromě toho se ale zvýšila inflace a kvůli tomu se snížila kupní síla. K poklesu reálných mezd došlo poprvé za 8 let.

Peněženka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Dle tiskového mluvčího Českého statistického úřadu Jana Cieslara byla průměrná hrubá mzda v posledním čtvrtletí loňského roku 40 135 Kč.

Dodal, že spotřebitelské ceny ale vzrostly o 6,1 procenta, což znamená, že reálná průměrná mzda klesla o 2 procenta. Kromě toho se zvýšil počet zaměstnanců o 0,8 procenta.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je možné, že letos budou platy stagnovat nebo dokonce klesat. Společnosti budou muset omezovat nebo snižovat své výdaje. Platy by snad mohly začít růst koncem letošního roku.

Analytik finanční společnosti Akcenta Miroslav Novák předpokládá, že hospodářský růst bude slabý, nebo může dokonce začít recese. Proto si myslí, že pokles reálných mezd bude hlubší než před 9 lety.

Psali jsme:„Nejvíce píšou ženy, že by nám rády odnosily dítě“: Partner Matěje Stropnického si splnil sen o dětech na zámku

PSALI JSME: JDE O REKORD: ČEŠI POMÁHAJÍ UKRAJINĚ A UKRAJINCŮM, NA POMOC UŽ POSLALI VÍCE NEŽ 1,5 MILIARDY KČ

PŘIPOMÍNÁME: „JE TO NEPŘIJATELNÉ“: MACRON KRITIZUJE PUTINA ZA MORÁLNÍ A POLITICKÝ CYNISMUS

Share