Pokud Rusko omezí dodávky plynu: Jozef Síkela prozradil, jak Česko bude postupovat, pokud se to stane

Česko a Německo hodlá koordinovat své kroky pokud Rusko zastaví dodávky plynu do Evropy. Dohodli se na tom ministři průmyslu a obchodu obou zemí Jozef Síkela a Robert Habeck. Šéfové resortů mimo jiné vyzvali lidi aby šetřili zdroje energií. Informuje o tom web idnes.cz.

Ministři podepsali prohlášení, díky kterému budou koordinovat své postupy. Respektovat se také mají i zásady evropské solidarity.

Jozef Síkela / Zdroj: youtube.com

„Vladimir Putin zneužívá energetiku jako zbraň,“ uvedl Síkela s tím, že ruský prezident nemůže překonat statečnou Ukrajinu, kterou podporuje Západ. Proto Putin zvyšuje cenu plynu a chce prolomit podporu EU Ukrajiny.

Ministr Habeck slova českého kolegy potvrdil a dodal, že Německo udělalo velkou chybu, když se orientovalo na Rusko. Úředník zdůraznil, že jen díky vzájemné spolupráci bude možné tuto politickou chybu napravit.

Robert Habeck / Zdroj: youtube.com

Nyní probíhá servisní odstávka plynovou Nord Stream 1 a Rusko by dle Němců nemuselo z politických důvodů dodávky zemního plynu obnovit.

Habeck říká, že Rusko může najít jakoukoliv příčinu, aby plynovod nezapnulo a Německo tuto variantu nevylučuje.

Josef Síkela / Zdroj: youtube.com

Obavy z omezení ruského plynu má i Síkela. „Myslím si, že od člověka, který neustále lže, musíme čekat to nejhorší,“ podotkl český ministr a dodal, že se energiemi bude muset šetřit, pokud Rusko Nord Stream 1 zpět nezapne.

PSALI JSME: ČESKÉ LÉKÁRNY HLASÍ NEDOSTATEK LÉKŮ: CO JIM NYNÍ CHYBÍ A PROČ MUSÍ LÉKY VYRÁBĚT SAMI

PŘIPOMÍNÁME: KOMU ČEŠTÍ OBČANÉ DŮVĚŘUJÍ NEJVÍCE A KDO PROPADL: CO ODHALIL PRŮZKUM

Share