11. září před 20 lety pomáhal český architekt hasičům a záchranářům v New Yorku: Jiří Boudník poté napsal knihu

11. září 2001 došlo k tragické události, kdy se kvůli teroristickému útoku zřítily věže v New Yorku a zemřely tisíce lidí. Plzeňský architekt Jiří Boudník pak pomáhal likvidovat následky tragédie jako dobrovolník. Poté napsal knihu Věže – Příběh 11. září a nyní vychází její druhé vydání. Píše o tom ČTK.

Jiří Boudník se přestěhoval do USA v roce 1987, tam studoval architekturu, specializoval se na výškové stavby. Nyní působí jak v New Yorku, tak v Plzni.

Jiří Boudník / Zdroj: youtube.com

Pomáhal při likvidaci následků tragédie z 11. září, zkoumal pád věží. Vytvořil 3D modely dvou věží, což hasičům a záchranářům velmi pomohlo zjistit, kde a co mohlo být na místě zříceniny.

Architekt pomáhal druhým, ale po šesti měsících sám potřeboval pomoc, a to psychologickou. Měl posttraumatický šok a psycholožka mu doporučila, aby začal psát o tom, co prožil.

Jiří Boudník / Zdroj: youtube.com

Díky této radě napsal knihu, která se jmenuje Věže – Příběh 11. září. Autor říká, že sice už o tom psalo mnoho dalších slavných lidí, ale v jejich knihách se neodráželo, že tam sami byli.

„Vyhodil jsem technické věci, je to daleko čtivější. Využil jsem 20. výročí, udělal revizi, kniha je slabší. A konečně jsem vydal anglickou verzi, která je originál,“ řekl Jiří Boudník.

Kniha Věže – Příběh 11. září / Ilustrační foto / Zdroj: databazeknih.cz

V knize autor popisuje, jak to probíhalo a co tehdy dělal. Na titulní straně knihy je vyobrazena potetovaná záda slavného hasiče Tiernacha Cassidyho, který je jeho kamarádem.

Tento týden se konal křest této knihy v Americkém centru ambasády USA v Praze.

PSALI JSME: LUCIE VONDRÁČKOVÁ A PETR VOJNAR SE POPRVÉ OBJEVILI NA SPOLEČNÉ PRACOVNÍ AKCI

PŘIPOMÍNÁME: „ŠKOLY ROZHODNĚ UZAVÍRAT NECHCEME“: HLAVNÍ HYGIENIČKA PAVLA SVRČINOVÁ INFORMOVALA, KDY BUDOU VYHODNOCENY VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH

Share