10 věcí, které je třeba mít na paměti, dokud jsou naši rodiče s námi

„Péče o ty, kteří se o nás vždy starali, je jednou z nejvyšších poct.“

1. Chovejte se k nim důstojně a s respektem

Chovejte se ke svým rodičům především důstojně a respektem, který si zaslouží. Myslíme si, že si to naši rodiče více než zasloužili.

2. Nechovejte se k nim jako k dětem

Často máme tendenci chovat se ke starším lidem jako k dětem. Tomu se říká „infantilizace“ rodičů. Taková komunikace je ponižující.

Starší rodiče / Ilustrační foto / Zdroj: dom-prestarelyh.net

3. Poslouchejte je

Vaši rodiče vás poslouchali nejméně 18 let (i když pravděpodobně mnohem více). Trpělivě odpovídali na vašich 10 000 „proč“, když jste byl/-a dítě. Upřímně je zaujal zajímavý příběh o broukovi, kterého jste viděli na hřišti ve školce. Když jste byl/-a teenager, poslouchali, jak si na všechno stěžujete.

Nyní jim musíte naslouchat vy. Ano, i když vyprávějí stále stejný příběh.

4. Udělejte si na ně čas

Jsme tak zaneprázdněni svým dospělým životem, že často zapomínáme rodiče nejen navštívit, ale dokonce jim zavolat. Ale to neznamená, že jste špatný syn nebo dcera. Vaši rodiče vědí, že nyní máte svůj život. Ale nemělo by pro ně být v tomto samostatném životě místo?

Starší rodiče / Ilustrační foto / Zdroj: kafanews.com

Pokaždé, když se usmějí a řeknou „to je v pořádku, zlato“, když zapomenete na jejich narozeniny, tajně uvnitř pláčou. Je naší povinností trávit čas s rodiči. Koneckonců dali téměř každý okamžik svého života od chvíle, kdy jsme se narodili.

5. Chraňte je

Od situací, kdy lékař pokrčí rameny nad zdravotními problémy vaší mámy slovy „jen stárne“, až po hlasování pro kandidáty, kteří chrání zájmy starších lidí, musíte hájit zájmy svých rodičů, což znamená, že musíte chránit je. Vzpomeňte si na časy, kdy se vás zastávali.

Pokud vaši rodiče nemohou (nebo nechtějí) hájit svá práva, udělejte to za ně. Čím jsou starší, tím více potřebují, abyste působili jako jejich advokát.

Starší rodiče / Ilustrační foto / Zdroj: pansionat-zabota.com

6. Učte se od nich

Vaši rodiče milují trávit s vámi čas více než cokoli jiného. Učí tajné rodinné recepty, vyprávějí příběhy ze své minulosti a prostě sdílejí svou moudrost.

A vás nebudou trýznit výčitky později, když odejdou. Nebudete si nadávat, že jste se nezeptali své matky, jak udělat její slavnou omáčku, nebo že jste se nezeptali svého otce na to, jak probíhala jeho léta služby v armádě. Prospěje to také vašim dětem a každé další generaci, protože se budou cítit spojeni s historií své rodiny.

7. Učte je

Často se smějeme jejich problémům se zvládnutím nových technologií.

Starší rodiče / Ilustrační foto / Zdroj: vremya-zhizni.ru

Ale místo toho, abyste udělali z otcovy neschopnosti používat Skype téma pro rodinné vtipy, pomozte mu tento program zvládnout. On se chce učit – a to je hlavní. A pamatujte na trpělivost. On byl trpělivý, když jste se učili jezdit na kole nebo řídit auto.

8. Ujistěte se, že mají domov

To je jedna z našich nejdůležitějších povinností. Jsme povinni poskytnout našim starým rodičům domov. Pokud si je potřebujeme vzít k sobě, znamená to, že je to opravdu potřeba udělat.

Domov je víc než jen střecha nad hlavou. Zaslouží si místo, kde se budou cítit pohodlně a kde se s nimi bude dobře zacházet.

9. Naučte se respektovat jejich přání

Starší rodiče / Ilustrační foto / Zdroj: tormod.ru

Jednou z nejtěžších povinností vůči našim rodičům je plnit jejich poslední vůle a přání. Doufáme, že tento okamžik je ještě daleko. Ale vaší povinností je sednout si a upřímně si s nimi promluvit, abyste přesně zjistili, co chtějí.

Je to těžké téma, ale je potřeba si o tom promluvit s rodiči.

10. Nepřipomínejte jim neustále, jakou oběť přinášíte plněním svých závazků

Nepřipomínejte jim neustále, jakou oběť přinášíte, aby mohli žít s vámi. Nebuďte samolibí ani arogantní, když je učíte novým věcem.

Chovejme se k nim jako k pokladům a uměleckým dílům, kterými jsou.

PSALI JSME: NA STÁRNUTÍ JE NEJNEPŘÍJEMNĚJŠÍ, ŽE SE LIDÉ STÁVAJÍ NEVIDITELNÝMI

PŘIPOMÍNÁME: PROČ MOUDŘÍ LIDÉ VE STÁŘÍ NEKOMUNIKUJÍ S PŘÍBUZNÝMI

Share