Primářka Roháčová srovnala omikron se sezonním respiračním onemocněním: Lékařka vysvětlila proč

Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová prohlásila, že vlnu omikronu lze považovat za sezónní respirační infekce, které jsou v zimě obvykle. To také podle ní znamená, že testování ve školách a firmách nemá smysl. Vláda ho proto od 18. února ukončí. Informuje o tom web novinky.cz.

Roháčová si myslí, že se současná vlna spíše připomíná infekcí horních cest dýchacích.

Hana Roháčová / Zdroj: youtube.com

Dle odborníků to ale nelze tak lehce srovnávat, protože se u chřipky nezjišťují počty nakažených, ale pouze hospitalizace a úmrtí.

Primářka také odmítá srovnání s chřipkou, protože je to opravdu těžké onemocnění proti kterému by se lidé měli očkovat. Ročně na chřipku v Česku umře až 1 500 lidí. Roháčová proto aktuální situaci přirovnává k sezonním respiračním infekcím.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Očkování proti covidu dále také přispívá k tomu, že onemocnění ve většině případů nepřejde do závažné podoby,“ říká zástupce Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl s tím, že v těžkém stavu jsou především lidé, kteří se neočkovali.

Roháčová dodává, že by se již brzy mohlo rozvolnit, jako v jiných zemích. Každou chvíli se ale může objevit nová mutace, která vše vrátí zpět.

Hana Roháčová / Zdroj: youtube.com

Primářka je také přesvědčená, že je zbytečné plošné testování ve školách a ve firmách. To vláda nakonec zruší již od 18. února.

PSALI JSME: POMOC UKRAJINĚ: ČESKO POŠLE DĚLOSTŘELECKOU MUNICI A POMŮŽE S PÉČÍ, BIDEN VYŠLE DO VÝCHODNÍ EVROPY DALŠÍ VOJÁKY

PŘIPOMÍNÁME: S PAPÍROVOU ČEPICÍ JAKO VEČERNÍČEK: LUKÁŠ LANGMAJER SE POCHLUBIL FOTOGRAFIEMI, JAK MALUJE STĚNY SVÉHO NOVÉHO BYDLENÍ

Share