Známý profesor, evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr kritizuje nošení respirátorů venku. Řekl, že kabinet by to mohl rychle zrušit. Zároveň trvá na tom, že se ve školách musí testovat pomocí PCR testů. Dodal, že antigenní testy by nyní mohly být použity k otevření služeb. Řekl to pro CNN Prima News.
Jaroslav Flegr se domnívá, že by bylo možné zrušit povinné nošení respirátorů venku a takový krok by s největší pravděpodobností neměl špatné následky.
Řekl, že respirátory venku jsou již spíše symbolem než skutečným prostředkem boje. Dodal, že smysl nošení respirátorů je v místech, kde je mnoho lidí.
Evoluční biolog také hovořil o tom, jak vláda plánuje rozvolňovat opatření. Upozornil, že ministři říkali, že pro ně je prioritou návrat žáků do škol, ale zároveň plánují otevřít i obchody.
Řekl, že pokud kabinet hodlá takto postupovat, je nutné, aby v tomto případě došlo k nějaké rovnováze. Měl na mysli například otevření těch obchodů, kde by bylo možné omezit počet lidí na plochu.
Profesor také řekl, že by bylo možné plánovat otevření služeb, ale za předpokladu, že tam by bylo nutné antigenní testování.
Mohly by to být například kadeřnické salony, manikúra a pedikúra, masážní salony a další. Upozornil, že i když říká, že v mnoha případech je nutné používat PCR testy, ale se domnívá, že v těchto salonech by stačily antigenní testy.
Podle něj by proto bylo nutné zajistit školám PCR testy a ty antigenní testy, které byly zakoupeny pro školy, by mohly být využity k otevření služeb.
Rozdíl mezi PCR a antigenní testy je, že PCR testy jsou často citlivější, a proto přesnější. Kromě toho na výsledek PCR testu někdy je třeba počkat několik dní, zatímco výsledek antigenního testu může být znám za několik hodin.
Jaroslav Flegr je tedy zastáncem testování ve školách pomocí PCR testů, podle něj by se to dalo dělat jednou za čtrnáct dní. Ale pokud se to nestane, bude nutné nechat rotační výuku. Zároveň dodal, že rotační výuka je velmi dobrý systém.
„To je obrovská zbraň proti šíření covidu na školách, protože děti jsou delší dobu v karanténě než ve škole, když připočteme víkendy,“ řekl Jaroslav Flegr pro CNN Prima News.
Profesor dodal, že náklady na 1 PCR test za dva týdny by byly stejné nebo dokonce menší, jako třeba nyní vynaložit na 4 antigenní testy za stejné období.
PSALI JSME: RUSKO JAKO HROZBA PRO ČESKO: PODLE VÝSLEDKŮ SOCIOLOGICKÉHO PRŮZKUMU SI TO MYSLÍ VÍCE NEŽ POLOVINA ČECHŮ
PŘIPOMÍNÁME: ŽENA ZHUBLA O 20 KILO DÍKY PIZZE A HRANOLKŮM: MĚLO TO ALE JEDNU PODMÍNKU