Jak politici reagují na odvolání Jana Blatného: Nepovolil v Česku používat ruskou vakcínu Sputnik V nebo má, co si zasloužil

Podle opozice Jan Blatný skončil ve funkci ministra zdravotnictví kvůli tomu, že nepovolil v Česku používat ruskou vakcínu Sputnik V. Byl odvolán a novým šéfem resortu se stal Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Infirmoval o tom portál novinky.cz.

Poté, co Jan Blatný skončil ve své funkci, situaci komentoval ministr vnitra a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Řekl, že respektuje právo partnera v koalici na výměnu ministra.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Uvedl také pro ČTK, že podle něj bude moci Petr Arenberger navázat na práci svého předchůdce. Myslí si také, že novému ministrovi se podaří ukončit boj proti pandemii koronaviru.

Petr Arenberger / Zdroj: youtube.com

Poslanec ČSSD a bývalý hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek zatím takové rozhodnutí nechápe. Řekl pro ČT, že by to mohlo být politické rozhodnutí.

Poslankyně Pirátské strany Olga Richterová se přitom domnívá, že nyní není vhodné měnit ministra, protože krize pokračuje. Podle ní často nesouhlasili s kroky Jana Blatného, ale byl to ministr, se kterým bylo možné konstruktivně jednat.

Olga Richterová / Zdroj: youtube.com

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan řekl, že nynější výměna ministra vyvolá jen zmatek. Podle něj se tak stalo nejspíše proto, že ministr zdravotnictví vyslovil svůj názor, který byl v rozporu s názorem premiéra.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Předseda ODS Petr Fiala na svém Twitteru uvedl, že pokud důvodem rezignace Jana Blatného byla jeho neochota povolit očkování ruskou vakcínou Sputnik V, pak je to skandální.

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má podobný názor jako Petr Fiala. Uvedla také, že Jan Blatný dobře věděl, kdo je předsedou vlády a že se dobrovolně stal ministrem.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka se domnívá, že Jan Blatný byl odvolán kvůli svému názoru, který se lišil od názoru premiéra. Přesto dodal, že oceňuje to, že se již bývalý ministr zdravotnictví snažil komunikovat s opozicí.

Předseda Komunistické strany Vojtěch Filip si myslí, že to bylo právo premiéra, které využil. Uvedl pro novinky.cz, že podle něj to bylo způsobeno neschopností ministra najít řešení nedostatku vakcín pro ČR.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura už dříve opakovaně říkal, že Jan Blatný by měl rezignovat. Rezignovat by podle něj měli také ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: NOVÝ ŠÉF RESORTU ZDRAVOTNICTVÍ PETR ARENBERGER: CO DĚLAL, NEŽ SE STAL MINISTREM

PŘIPOMÍNÁME: OBLÍBENÝ ITALSKÝ ŠÉFKUCHAŘ EMANUELE RIDI JE V NEMOCNICI: «DĚLÁME VŠE PRO TO, ABY MU BYLO LÉPE»

Share