500 korun měsíčně za každé vychované dítě: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce vládě navrhnout zvýšit důchody rodičům, kteří vychovávali děti

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce vládě navrhnout některé změny v důchodovém systému. Navrhuje například, aby důchodce nebo důchodkyně, nebo ti, kteří se jimi brzy stanou, mohli dostávat 500 korun za každé vychované dítě. Tyto bonusy by tak mohlo získat až 1,5 milionu lidí. Informoval o tom web ct24.ceskatelevize.cz.

Jana Maláčová tento bonus nazývá výchovné. Podle ní je pro ni prioritou prosadit ho ještě před podzimními volbami.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Ministryně práce vysvětlila, že tyto peníze by mohli dostávat ti lidé, kteří se starali o děti a kvůli tomu měli nižší platy. Kvůli tomu mají nyní nízké důchody.

Říká, že to pomůže zlepšit finanční situaci těch žen (méně často i mužů), kteří mnoho času ve svém životě věnovali výchově a péči o dítě.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Návrh by chtělo projednat hnutí ANO a další strany. Zároveň ale upozorňují na to, že by bylo potřeba vynaložit více peněz ze státního rozpočtu, a to zhruba 15 miliard korun ročně.

Některé strany ale kabinet kritizují za to, že nenavrhl takovou variantu důchodové reformy, podle které by bylo lidem jasné, z čeho bude stát platit důstojné důchody.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Některé ženy také upozorňují, že mají nižší důchod i proto, že kvůli výchově dětí nemohly aktivně budovat svou kariéru. Bonus za výchovu dětí pro ně by proto byl určitě dobrou pomocí.

Jana Maláčová upozorňuje i na to, že tento bonus pomůže snížit rozdíl mezi důchody mužů a žen. Muži v průměru pobírají důchod téměř 17 tisíc korun a ženy kolem 14 tisíc.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Nabízí bonus 500 korun za každé vychované dítě, ale důchodová komise navrhuje strop až 1 500 korun. Paní ministryně s tímto stropem nesouhlasí.

Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že nezná podrobnosti tohoto návrhu, takže to zatím nemůže nějak detailně komentovat.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

S tímto návrhem ale souhlasí opoziční strana KDU-ČSL. Komunistická strana také souhlasí s tím, že je třeba pomáhat těm ženám, které vychovávaly děti a často pracovaly v profesích, ve kterých nebyly velké platy.

Pirátská strana a ODS přitom upozorňují, že zatím nechápou, odkud by stát mohl získat dalších 15 miliard korun. Kvůli koronaviru byl loni schodek rozpočtu 500 miliard korun.

Psali jsme: „Lidé nehledají recept na krátkověkost“: Smutný svátek. Jak Zdenka Procházková oslavila 95. narozeniny

PSALI JSME: DALŠÍ ZAMĚSTNÁNÍ PRO ROMANA PRYMULU: BÝVALÝ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ MÁ NOVOU PRÁCI

PŘIPOMÍNÁME: „DNES ZAČÍNÁME Z POKOJÍČKU“: LEOŠ MAREŠ PŘIPRAVIL PRO SVÉ FANOUŠKY PŘEKVAPENÍ A UKÁZAL SVOU MAMINKU A PANELÁK, KDE VYRŮSTAL

Share