Pfizer a Moderna zvýšily v EU ceny vakcín proti koronaviru: EK to ale odmítla komentovat

Farmaceutické společnosti Pfizer/BioNtech a Moderna oznámily zvýšení cen svých vakcín proti koronaviru. Podle deníku The Financial Times zdražila vakcína Pfizer-BioNTech o 25%.

Farmaceutická firma Pfizer/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Cena jedné dávky vakcíny od firmy Pfizer je nyní 19,5 EUR (dříve 15,5 EUR). Firma Moderna zvýšila cenu zhruba o 10%.

Podle nedávných smluv na dodávky do EU je cena vakcíny Moderna 25,5 USD. V první nákupní transakci stála jedna dávka asi 22,6 $.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Evropská komise a vlády EU se dohodly zaplatit vyšší cenu za zajištění potvrzených zásilek z evropských výrobních závodů. Patenty na vakcíny umožňují farmaceutickým společnostem stanovit si vlastní ceny.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Nejméně 9 lidí na světě se stalo miliardáři díky příjmům z výroby vakcíny proti koronaviru. Nejvíce vydělal generální ředitel Moderny Stefan Bansel s odhadovaným majetkem 4,5 miliardy dolarů a zakladatel firmy BioNTech Ugur Sahin – 4 miliardy dolarů.

Evropská komise odmítla okomentovat informace z médií, že Brusel je připravený nakoupit vakcíny od společností Pfizer a Moderna za vyšší cenu.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Mluvčí EK Vivian Loonela prohlásila, že při jednání s výrobci očkovacích látek je pro Evropskou komisi zásadně důležité, „aby členské státy měly ve správnou dobu nejefektivnější a nejspolehlivější vakcíny“.

Na otázku, proč nemohou být ceny vakcín transparentnější, neodpověděla. „Informace o cenách jsou důvěrné. Nekomentujeme to,“ vysvětlila mluvčí EK.

PSALI JSME: TŘETÍ DÁVKA VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU: FIRMA PFIZER PROHLÁSILA, ŽE TŘETÍ DÁVKA JEJÍ VAKCÍNY PĚTINÁSOBNĚ ZVYŠUJE OCHRANU PŘED DELTOU

PŘIPOMÍNÁME: PŘEOČKOVÁNÍ: NĚMECKO BUDE OČKOVAT PROTI KORONAVIRU TŘETÍ DÁVKOU, ALE NE VŠECHNY

Share