Zdražování je pro některé Čechy velký problém: Pětina rodin žije pod hranicí chudoby

Odborníci tvrdí, že v Česku roste počet domácností, které jsou pod hranicí chudoby, takových je podle nich už asi 900 tisíc. Zvyšuje se také počet občanů, kteří se dostali do dluhových pastí. Pokud se inflace bude dále zvyšovat, zvýší se i počet lidí s vážnými finančními problémy. Informuje o tom server TN.cz.

Asi 900 tisíc domácností v Česku je nyní pod hranicí chudoby. To je asi pětina rodin v zemi. Před měsícem byl tento počet menší o 18 tisíc rodin. To znamená, že situace se v posledních měsících zhoršuje.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud by ale inflace dále rostla, mohla by se prý situace v následujících měsících dramaticky zhoršit i pro dalších zhruba 500 tisíc domácností.

„Vzhledem k tomu, jaké jsou predikce k vývoji cen energií, se podíl lidí v příjmové chudobě může dostat na 30 procent možná i více,“ řekl pro TV Nova dluhový poradce organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.

Lidé v obchodě / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Možnosti takových lidí jsou podle něj dost omezené. Budou nuceni vybrat služby nebo výdaje, které by mohliomezit, aby mohli nějak žít dál a nedostali se do dluhových pastí či do exekuce.

Zvyšuje se počet občanů, kteří potřebují potraviny, tuto pomoc poskytují potravinové sbírky. To také naznačuje, že roste počet rodin, které se propadají pod hranici chudoby.

Člověk v obchodě / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle ředitelky potravinové banky Věry Doušové lidé chtějí dostat trvanlivé potraviny, například konzervy, těstoviny, rýže a podobně. Tito lidé jsou opravdu ve složité situaci.

Jejich organizace však nemá dostatek těchto potravin. Za poslední dobu se zvýšil počet lidí, kteří je žádají o pomoc, z 1800 na 2600 lidí.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Roste i počet občanů, kteří se dostávají do dluhů. Dle ředitele Diecézní charity v Brně Oldřicha Haičmana nyní mají v dluhovém poradenství o třetinu více lidí než na jaře 2021. Kromě toho lidé mají nyní častěji komplikovanější dluhy než dříve.

PSALI JSME: „BERU TO JAKO SEBEKRITIKU BÝVALÉ VLÁDY“: PETR FIALA REAGOVAL NA KRITIKU ANDREJE BABIŠE, ŽE JE PRO OBČANY SLOŽITÉ ŽÁDAT O PŘÍSPĚVKY

PŘIPOMÍNÁME: „RUSKO BUDE NUCENO PODNIKNOUT ODVETNÉ KROKY“: KREML VYHROŽUJE FINSKU KVŮLI NATO

Share