Zda mají psi sny: Názor odborníků

Dlouho odborníci nevěděli přesně o tom, zda psi vidí sny. Vědcům se však to podařilo zjistit: psi mají fáze spánku podobné těm našim, včetně fáze rychlého spánku, během níž máme sny.

Pes / Zdroj: ukr.media

Později vědci zjistili, že psi vidí sny během spánku.

Fáze snů u psů

Psi v průměru spí 9-14 hodin denně po dobu 45 minut. Pes obvykle prochází třemi fázemi spánku: zdřímnutí, povrchní (pomalý) spánek a hluboký (rychlý) spánek. Rychlá fáze má zvýšenou aktivitou mozku — během této fáze jsou pozorovány rychlé pohyby oční bulvy. V této fázi zvíře vidí sny.

Pes / Ilustrační foto / Zdroj: bugaga.ru

Proč pes „běží“ ve snu

Během fáze rychlého spánku je většina svalů psa nehybná, s výjimkou některých svalů čenichu, hrtanu, tlap, ocasu, membrány a svalů žeber. Pokud ve snu pes vidí kořist nebo třeba auto, může pohybovat tlapami — ale v tomto okamžiku fungují pouze tyto svaly. Váš pes může také kňučet ve spánku, to může být vysvětleno pohybem svalů membrány.

Pes v posteli / ilustrační foto / Zdroj: nahatii.com

Co dělat, pokud je pes příliš aktivní ve spánku

Veterináři doporučují, aby jste se psa nedotýkali když spí, i když velmi aktivně začíná pohybovat tlapkami. Dokonce i když si myslíte, že váš pes má noční můru, je lepší ho nerušit a nechat v klidně projít spánkovou fází.

Pes / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Pokud vás situace příliš znepokojuje, můžete psa jemně probudit, abyste ho uklidnili – ale udělejte to, když například přestal „běhat“.

PSALI JSME: 72LETÝ DĚDA ZATANČIL S VNUČKOU: TAJNÝ FÍGL, KTERÝ MUŽ PROVEDL, OHROMIL DIVÁKY

PŘIPOMÍNÁME: CHTĚLA UŠETŘIT ZA KADEŘNÍKA: DÍVKA PŘIŠLA O ČÁST VLASŮ PO NEÚSPĚŠNÉM BARVENÍ A UKÁZALA VÝSLEDEK

Share