Zájem o očkování postupně ochabuje: Jak odborníci navrhují motivovat lidi k vakcinaci

Odborníci, kteří lidem radí, aby se očkovali, nyní vyjadřují své názory, jak by bylo možné lidi k tomu dále motivovat. Hovořili například o finanční odměně pro ty, kteří přemluví k očkování své blízké nebo známé. Informuje o tom server iDNES.cz.

Imunolog Václav Hořejší uvedl, že pokud by lidé dostávali peníze za očkování, tak by o tom možná mnozí z nich uvažovali. Řekl také, že by někdo mohl přivést i své příbuzné.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Ti, kteří by na očkování přivedli další lidi, by podle něj také mohli dostávat finanční odměnu. Podobný názor mají i další odborníci.

Podobně se vyjádřil i epidemiolog a šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal. Tak například podle něj jsou mnoho starých lidí, kteří se nemohou sami přihlásit k očkování a nebo přijít do centra vakcinace.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

„Umím si představit, že by někdo mohl být odměněn, když takového nenaočkovaného seniora najde a přivede,“ uvedl Petr Smejkal pro ČT.

Při realizaci podobných nápadů však existuje riziko, že někteří lidé budou chtít podnikat. To znamená, že mohou vzniknout takzvaní „lovci hlav“, kteří budou hledat lidi, kteří nebyli očkováni.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí přiznal, že se nyní téma motivace diskutuje. Postupně zájem o očkování klesá.

Mezi mladými lidmi mají touhu po očkování ti lidé, kteří chtějí jít do zahraničí. Většina občanů letos plánuje odpočívat v Česku.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Někteří lidé navíc nyní nechtějí dostat vakcínu, protože se dozvídají, že se v budoucnu budou muset přeočkovat. Mohou proto očekávat nové účinnější vakcíny.

Právně nelze zavést povinné očkování. Podle mnohých odborníků je to ale špatné, protože očkování je v zájmu všech občanů.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

K tématu se na svém Twitteru vyjádřil i evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Některé státy se ale přesto rozhodly zavést částečné povinné očkování, například touto cestou se rozhodla jít Čína nebo Rusko. Například tam bude povinné očkování pro zaměstnance některých oborů, nebo v některých městech.

PSALI JSME: “KONEČNĚ SE ZASE NĚCO DĚJE“: KAM HEREČKA HANKA VAGNEROVÁ VYRAZILA PO UVOLNĚNÍ OPATŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: ALEŠI CIBULKOVI PO OPERACI MUSÍ LÉKAŘI VYNDAT STEHY: JAK SE CÍTÍ MODERÁTOR A KDY SE VRÁTÍ DO PRÁCE

Share