Za omezování svobody projevu na sociálních sítích bude možné skončit za mřížemi: „Chci hájit svobodu slova,“ uvedl Václav Klaus mladší

Poslanci dolní komory Parlamentu podpořili v prvním čtení návrh trestat omezování svobody projevu na sociálních sítích. Navrhla to skupina poslanců, mezi nimiž byl i bývalý předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší. Píšou o tom Seznam Zprávy.

Podle tohoto návrhu může provozovatelům nebo správcům sociálních sítí hrozit až 3 roky vězení, pokuta nebo zákaz činnosti za odstranění příspěvků uživatelů.

Václav Klaus mladší / Zdroj: youtube.com

Poslanci tento návrh schválili v prvním čtení. Nyní to bude muset přezkoumat ústavně-právní výbor Sněmovny. Podle Václava Klause mladšího tento návrh je nutný, aby se zabránilo zbytečné cenzuře.

„Chci hájit svobodu slova a demokracii a nenechat si útoky nové levice přerůstat přes hlavu,“ řekl Václav Klaus mladší.

Václav Klaus mladší / Zdroj: youtube.com

Poslanec České pirátské strany Tomáš Martínek uvedl, že pokud bude novela schválena, pak nebude možné mazat příspěvky, kde jsou například napsány vulgarismy.

Porušování svobody projevu se bude týkat činů na sociálních sítích, kde je počet uživatelů větší než 100 tisíc lidí.

Tomáš Martínek / Zdroj: youtube.com

Za co by mohl být podle tohoto návrhu uplatněn trest? Například to může být za mazání příspěvku, nebo omezení přístupu k němu pro všechny uživatele sítě, který se týká veřejných témat.

Ale je třeba také upřesnit, že tento příspěvek by neměl být v rozporu s mezinárodními smlouvami, trestními předpisy či dobrými mravy.

Václav Klaus mladší / Zdroj: youtube.com

Také například, kdyby došlo k porušení svobody projevu z nedbalosti nebo něco takového, pak by to bylo považováno za přestupek.

Za to však hrozí obrovské pokuty, například pro podnikatele a firmy mohou tyto pokuty dosáhnout až 50 milionů korun a pro jednotlivce, kteří provozují sociální sítě až 500 tisíc korun..

Václav Klaus mladší / Zdroj: youtube.com

Skupina poslanců, kteří to navrhli, vysvětluje, že provozoavtelé sociálních sítí mohou často překračovat zákonná omezení svobody projevu.

Jde především o příspěvky na sociálních sítích. Podle nich je to v rozporu slistinou základních práv.

PSALI JSME: BABIŠ TVRDÍ, ŽE AUDIT BYL ÚČELOVÝ A K DOTACÍM NEMÁ ŽÁDNÝ VZTAH: PREMIÉR PROZRADIL, KDY SE OČKOVÁNÍ OTEVŘE PRO VŠECHNY

PŘIPOMÍNÁME: „JE VIDĚT, ŽE SE NÁM TO DAŘÍ. BYLA BY ŠKODA, ABYCHOM SI TO POKAZILI“: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ PETR ARENBERGER ŽÁDÁ LIDI, ABY DODRŽOVALI OPATŘENÍ NA ČARODĚJNICE

Share