Vláda před volbami schválila desatero pro důchodce: jak chce penzistům usnadnit život a připravit Česko ke stárnutí populace

Česko stárne a proto v budoucnu v zemi bude neustále přibývat seniorů. Vláda rozhodla, že ještě před volbami schválí nový strategický dokument, který by měl důchody změnit. Píše o tom web ceskeduchody.cz.

Aktuálně v ČR je kolem 2,4 milionu lidí starších než 65 let. V roce 2050 jich bude již přibližně 3 miliony. Země by se proto měla na to připravit. Změnami se zabývá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Andrej Babiš a důchodci / Zdroj: youtube.com

Kabinet v této souvislosti před volbami schválil Strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti 2021–2025.

V dokumentu je zahrnuto desatero přípravy na stárnutí, které obsahuje priority a opatření, kterými se Česko musí zabývat v souvislosti se stárnutím populace. Jeden z bodu podle ministryně Jany Maláčové je zabezpečení spravedlivých důchodů.

Důchodci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Strategie by měla pomoct důchodcům nepropadnout do chudoby a zajistit kvalitní zdravotnickou a sociální péči.

„Neustále se mluví jen o důchodovém systému, ale nikdo neřeší reformu zdravotního systému, která bude také potřeba,“ uvedl náměstek šéfky resortu Michal Pícl s tím, že v budoucnu tento systém nebude udržitelný.

Důchodkyně / Ilustrační foto / zdroj: youtube.com

Mimo jiné stát by měl pomáhat lidem ve věku nad 50 let jednodušeji hledat práci, což je nyní poměrně obtížné. V Česku se lidé často potýkají s tzv. ageismem, kdy starší lidé nemohou získat práci a zaměstnavatel upřednostňuje mladé.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Rovněž by důchody měly být spravedlivé. Zaměstnanci v náročných profesích by měli odcházet do důchodu dříve. Snížit by se měl rozdíl důchodů u mužů a žen.

Kromě toho úřady by měly být připraveny na stárnutí populace a veřejný prosto by měl být bezbariérový.

PSALI JSME: PODLE PRYMULY BY SE NA NĚKTERÝCH MÍSTECH MĚLI TESTOVAT I OČKOVANÍ LIDÉ: JAK ODBORNÍCI VNÍMAJÍ ZKRÁCENÍ DOBY PLATNOSTI TESTŮ A ZRUŠENÍ BEZPLATNÉHO PREVENTIVNÍHO TESTOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: VRATISLAV MYNÁŘ PROMLUVIL O ZDRAVOTNÍM STAVU PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA: CHTĚL VYVRÁTIT LŽI, KTERÉ SE ŠÍŘÍ

Share