Nová vláda má zřejmě jasno, jak by měly vypadat důchody v budoucnu. Změny, které navrhuje koalice dotknou se lidí, kteří důchod již pobírají nebo odchod do penze mají před sebou. K důležitým změnám patří návrat počítání studia do důchodu, schválení minimálního základního důchodu a odměny za vychované děti. Informuje o tom web ceskeduchody.cz.
Kabinet Petra Fialy považuje důchodovou reformu za jednu z priorit a věnuje jí hodně sil.
„Připravíme návrh důchodové reformy, který se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí, dobrovolné,“ uvádí vláda s tím, že základní část bude vyšší. Zásluhová složka bude tvořena odvody do pojistného systému a počtem vychovaných dětí.
Třetí část bude dobrovolná a bude se jednat o formu státního nebo veřejnoprávního fondu.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prohlásil, že základní část důchodu by se mohla pohybovat na úrovni 10 500 korun, pokud osoba odpracuje potřebná léta. Tato částka nejspíš bude odvozena od průměrné mzdy.
Rovněž vláda uvažuje o snížení potřebné pojistné doby, která nyní činí 35 let. O přesných číslech se zatím nic neví. Kabinet ovšem chce započítávat studium jako náhradní dobu.
K dalším změnám patří vypracování přehledné kalkulačky pro výpočet důchodu, dřívější odchod do důchodu v náročných profesích, zavedení možnosti přispívat na důchody rodičů či prarodičů atd.
V nejbližší době se začne intenzivně na reformě pracovat a předpokládá se, že bude prezentována v roce 2023, aby se stihla schválit během roku 2024.