Ústavní soud nedávno zrušil část volebního zákona. Vláda by z toho důvodu měla poslancům brzy navrhnout novelu. Informoval o tom šéf dolní komory Parlamentu Radek Vondráček. Šéf volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek řekl pro ČTK, že nadcházející volby by se mohly konat i za současných podmínek s neúplným volebním zákonem. Píše o tom ČTK.
Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona. Vysvětlil to tím, že tento zákon porušoval šance různých politických subjektů. To znamená, že šlo o zrušení těch paragrafů, kde šlo o stanovení počtu poslanců v krajích a počtu mandátů.
Také nyní bude stačit, aby koalice několika stran měla 5 procent voličských hlasů, aby se dostala do Parlamentu. Předseda Sněmovny uvedl, že nejprve budou hlasy voličů sečteny na celostátní úrovni a budou přerozděleny.
Radek Vondráček také řekl, že nevylučuje, že může být jen jeden volební obvod. Mnozí z ústavní komise ve Sněmovně si ale myslí, že je potřeba, aby zůstalo 14 volebních obvodů, jako tomu bylo dříve a je teď.
Předpokládá se, že komise bude projednávat pouze toto téma, řekla její předsedkyně Kateřina Valachová pro ČTK. Podle ní je nutné především najít shodu ohledně počtu mandátů. Pak by postupně bylo možné doplnit nějaká pravidla, která byla zrušena.
Nyní je důležité, aby všechny hlasy byly hodnoceny stejně, tedy aby každý z hlasů voličů měl při sčítání stejnou váhu.
Hnutí ANO by muselo navrhnout novelu volebniho zákona a možná by mohla byt přijata v kratším termínu. Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček ale uvedl, že by chtěli mít všechna tři čtení.
Předseda dolní komory Parlamentu bude muset připravit harmonogram schvalování novely pro předsedu vlády Andreje Babiše. Shodl se také na stanovisku předsedy horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila, že novelu by bylo třeba přijmout do začátku léta.
Předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek vysvětlil, že volby se mohou odehrávat i se současnou neúplnou verzí volebního zákona. To znamená, že Ústavní soud zrušil pouze ty části zákona, které se týkaly přepočtu hlasů voličů na mandáty.
Na to měli poslanci různé názory. Například někdo říká, že je dobře, že Nejvyšší správní soud ukazuje možnost uspořádat volby v každém případě. Ostatní poslanci odpovídali, že nechápou, jakým způsobem by se v takovém případě mělo postupovat.
Když Ústavní soud zrušil čast volebního zákona, začalo toto jeho rozhoduntí kritizovat mnoho politiků a bývalých politiků. Mezi nimi byli například hlava státu Miloš Zeman, bývalý prezident Václav Klaus, předseda vlády Andrej Babiš nebo ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Jedním z hlavních témat pro spory o toto zrušení byla metoda počítání hlasů voličů. Těchto metod existuje několik, například během posledních voleb byla použita takzvaná D’Hondtová metoda. Miliardář a matematik Karel Janeček navrhl použít svou metodu D21, která je podle něj spravedlivější.