Vít Rakušan uvedl, kolik uprchlíků by se mohlo z Prahy odstěhovat: ministerstvo vnitra připraví motivační opatření pro běžence z Ukrajiny

Po vržení do Ukrajiny ruské armády do Česka zamířilo mnoho běženců z Ukrajiny a velká část je v Praze. Nyní by se z hlavního města jich mělo odstěhovat od 5 až do 10 tisíc. To se ale musí stát podle ministra vnitra Víta Rakušana dobrovolně a s primátorem Zdeňkem Hřibem budou uprchlíky motivovat. Informuje o tom CNN Prima NEWS s odkazem na Českou televizi.

Rakušan si také myslí, že Praha je nyní přetížená, ale přemístit 30 tisíc běženců nebude reálné, jak to chce Hřib. Šéf resortu dodává, že i jiné kraje jsou přetížené.

Vít Rakušan/Zdroj: youtube.com

„Nějaká úplná rovnost v rámci země určitě nebude nikdy dosažena,“ uvedl Vít Rakušan.

Na konci týdne o situaci s běženci Zděněk Hřib jednal s Vítem Rakušanem a předsedou vlády Petrem Fialou. Společně se rozhodli, že budou zavedena opatření, která budou motivovat lidi, aby se přesunuli do jiných regionů.

Zdeněk Hřib / Zdroj: youtube.com

Praha se již dlouhodobě potýká s přetížeností a nedostatkem kapacit. Dokonce bylo zavřeno asistenční centrum ve Vysočanech, které přijalo kolem 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Rakušan je ale přesvědčen, že to situaci nevyřeší, protože běženci mohou využit služeb cizinecké policie nebo odboru azylové a migrační služby a stejně mohou v Praze zůstat.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Ministr vnitra také zdůraznil, že není spravedlivé dávat uprchlíkům v Praze nižší humanitární pomoc než ve zbytku republiky, jak to navrhoval Hřib. Dle slov Rakušana je to v rozporu s legislativou. Resort nyní proto bude přemýšlet o nových motivačních opatřeních. Aktuálně v Česku je kolem 300 tisíc uprchlíků a jejich počet stagnuje.

PSALI JSME: KDY SKONČÍ RUSKÁ INVAZE NA UKRAJINU: NATO VYDALO NEUSPOKOJIVOU PROGNÓZU

PŘIPOMÍNÁME: DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ SE POPRVÉ OBJEVILA NA VEŘEJNOSTI S ONDŘEJEM BRZOBOHATÝM: CO ŘEKLA O VZTAHU SE ZNÁMÝM HUDEBNÍKEM

Share