Většina hospitalizovaných pacientů jsou neočkovaní: imunolog Václav Hořejší vysvětlil výhody očkování

Epidemická situace v Česku se zhoršuje, šíření koronaviru se zrychluje. Zvýšil se počet nakažených, ale také výrazně vzrostl počet hospitalizovaných pacientů. Velká část hospitalizovaných jsou neočkovaní lidé. Imunolog Václav Hořejší se domnívá, že by to mělo přesvědčit dosud neočkované lidi, aby šli a dostali vakcínu. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.

Na podzim se virus začal šířit rychleji, minulý týden v úterý, ve středu a v pátek bylo přes tisíc nakažených denně.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Nikdo rozhodně nechce, aby došlo k prudkému nárůstu počtu nákaz. V takovém případě by to mohlo vést k přetížení nemocnic, jako tomu bylo před rokem.

Celkem bylo v nemocnicích koncem týdne přes 300 pacientů. Většina z těchto lidí je však neočkovaná, zhruba jen čtvrtina hospitalizovaných byla očkována, zbytek ne.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

„Tohle je přesně situace, která by neočkované měla motivovat k tomu, aby se nechali očkovat, aby neriskovali, protože pro ně to pořád zůstává rizikové,“ řekl Václav Hořejší pro Život v Česku.

Upozornil, že nemoc může mít těžký průběh nejen u seniorů. To je velmi nebezpečné i pro lidi z jiných rizikových skupin, mají také dost vysoké riziko úmrtí.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle něj by ale každý měl být opatrný. Umírají převážně lidé z rizikových skupin, ale riziko úmrtí mají i jiní lidé, i když je u nich desetkrát nižší.

Podle něj jich umírá zhruba 1 až 2 z 1000 lidí. Takže ti, kteří si myslí, že se jim nic nestane, by také museli být opatrní.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Václav Hořejší také uvedl, že pokud se lidé obávají vedlejších účinků vakcíny, je to marné, protože vedlejší účinky nemoci jsou mnohem závažnější. To znamená, že rizika očkování jsou mnohem menší než rizika onemocnění.

Podle lékařského časopisu The Lancet účinnost vakcíny od firem Pfizer/BionTech po půl roce výrazně klesá. Ze studie vyplývá, že šest měsíců po druhé dávce se ochrana organismu sníží na 44 procent.

Václav Hořejší / Zdroj: youtube.com

Profesor imunologie ale vysvětlil, o co přesně šlo. Tam se psalo o snížení ochrany organismu proti nákaze, ale ne proti těžkému průběhu nemoci.

To znamená, že ochrana těla proti těžkému průběhu bude 6 měsíců po druhé dávce stále dostatečně vysoká. Jediná věc, která může být nepříjemná, je, že infikovaná osoba může infikovat ostatní lidi ve svém okolí.

PSALI JSME: BABIČKA NEDOVOLILA SVÉMU VNUKOVI PRACOVAT TÉMĚŘ 20 LET: JAK JE TO MOŽNÉ

PŘIPOMÍNÁME: MUŽ SE VRÁTIL DOMŮ SMUTNÝ: JEHO RODIČE PŘEVEDLI SVÉ DVA BYTY, CHATU A AUTO NA JEHO STARŠÍHO BRATRA. NATÁLIE MLČKY SEDĚLA A PAK ZAVOLALA TCHÁNOVI

Share