Skupina vědců z katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Sociologického ústavu Akademie věd České republiky chtěli zjistit, zda je možné získat přesné predikce na základě dat z anket. Proto sestavili experimentální model těchto voleb. Informuje o tom portál Novinky.cz.
Podle tohoto modelu by vítězem byla koalice SPOLU, pro kterou by odevzdalo své hlasy 25,5 procenta voličů. Koalice Pirátské strany a hnutí STAN by skončila na druhém místě s výsledkem 22 procent.
Hnutí ANO by získalo 21 procent. Na čtvrtém místě by skončilo hnutí SPD, které by mělo podporu 9,3 procenta. Poslední politickou silou, která by se do Sněmovny dostala, by bylo hnutí Přísaha, jeho výsledek by byl 5,3 procenta.
Ostatní politické subjekty by měly méně než 5 procent hlasů. Například koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků měla 3,8 procenta.
Sociální demokraté měli podporu mezi občany na úrovni 3,7 procenta. Pro KSČM by chtělo hlasovat 3,2 procenta lidí. Podpora strany Zelených činila 0,9 procenta.
Průzkumu se zúčastnili čtenáři takových serverů jako Novinky, Seznam Zprávy a DeníkN. Lidé napsali 105 tisíc dotazníků. Jejich zpracování bylo velmi těžké, takže vědci vzali jen polovinu z nich.
Podle autorů jejich anketu mohl vyplnit každý, kdo chtěl. Vysvětlili, že výsledky nezískali počítáním reprezentativních dat, ale matematickým komplexním zpracováním.
Pro ně to byl experiment a upozorňují na to. Uvedli, že svůj experiment budou považovat za úspěšný, pokud se jejich metoda ukáže jako dostatečně praktická.
Kromě toho by to mohli tak vnímat, kdyby agentury začaly používat jejich metodu jako určitý doplněk.
Tento model je postavený na tom, jak „různé charakteristiky respondentů ovlivňují pravděpodobnost volby jednotlivých stran”. Po volbách bude jasnější, nakolik to byla účinná metoda.
PSALI JSME: MEZI EVROPSKÝMI ZEMĚMI ZŮSTALY JEN V ČESKU DVOUDENNÍ VOLBY: JAKÉ JSOU VÝHODY ZAVEDENÍ JEDNODENNÍCH VOLEB
PŘIPOMÍNÁME: LUCIE BORHYOVÁ PŘEKVAPILA FANOUŠKY NOVÝM SNÍMKEM: PODLE PŘÍZNIVCŮ VYPADÁ JAKO MARILYN MONROE