Vědci nazvali pět typů vztahů mezi kočkami a jejich majiteli

Vědci z University of Lincoln zkoumali téměř čtyři tisíce majitelů koček a popsali pět typů vztahů mezi lidmi a jejich mazlíčky: otevřený, odcizený, epizodický, přátelský a spoluzávislost. Liší se mírou vzájemné náklonnosti majitelů a koček.

Otevřený vztah

Uvádí to 28,4% respondentů. Kočky v takovém vztahu majitele opravdu nepotřebují, dokonce se mu snaží vyhnout. Je nepravděpodobné, že mu budou sedět na klíně nebo olizovat obličej. Domácí mazlíčci se mohou volně pohybovat a dobře vycházet s ostatními lidmi. Pro majitele kočka také není středem světa. Investuje mírné úsilí do rozvoje citové vazby se zvířetem.

Kočka a majitelka / Zdroj: aroundpet.ru

Odcizený vztah

Uvádí to 27,1% respondentů. Majitel prakticky neinvestuje do vztahu s kočkou. Není pro něj členem rodiny. Kočka na něj a ostatní lidi reaguje lhostejně.

Epizodický vztah

Liší se od odcizeného vztahu pouze tím, že kočka je společenská. Miluje chodit na procházky, může na několik dní zmizet nebo jít navštívit sousedy.

Přátelství

Majitel dává kočce maximum svých mentálních sil a času. A kočka s ním miluje trávit čas. Chování domácího mazlíčka přitom není omezeno, má určitou svobodu. Kočka tráví omezené množství času se svým páníčkem. Například chodí na procházku, když majitel odchází do práce.

Kočka a majitel / news.itmo.ru

Spoluzávislost

Majitel miluje kočku a má to ráda. Tento typ vztahu se liší od přátelství tím, že člověk a mazlíček tráví více času spolu. V tomto případě kočka nikdy neopouští dům nebo byt. Zvíře může špatně vycházet s ostatními lidmi a skrývat se, pokud někdo přichází na návštěvu. Často se takový vztah vyskytuje mezi kočkou a osamělou osobou.

Přátelství a spoluzávislost jsou nejčastějšími typy vztahů člověk-kočka. Uvádí to 44,5% respondentů.

Vědci poznamenali, že průzkumu se zúčastnili pouze obyvatelé Velké Británie, většinou ženy. Proto v jiných částech světa mohou být i jiné typy vztahů.

PSALI JSME: SLOVNÍK KOČEK: CO CHCE KOČKA ŘÍCI SVÝM PŘEDENÍM

PŘIPOMÍNÁME: VĚDCI VYSVĚTLILI, PROČ NA NÁS KOČKA „ŠLAPE ZELÍ“ A CO TÍM CHCE ŘÍCT

Share