Varianta koronaviru omikron má mnoho mutací: Roman Prymula řekl, co to znamená a zda proti ní mohou být účinné vakcíny

Je známo, že v Česku byl již potvrzen jeden případ mutace omikron, výsledky testů se očekávají u dalších dvou lidí. Tato varianta viru může mít velké množství mutací na tzv. spike proteinu. Epidemiolog Roman Prymula to komentoval pro server ŽivotvČesku.cz.

Poprvé byla tato varianta viru odhalena 9. listopadu v Jihoafrické republice a poté se rozšířila i do dalších zemí. Nyní se předpokládá, že ohniskem nákazy jsou země jižní Afriky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Světová zdravotnická organizace se domnívá, že je pravděpodobné, že tato varianta koronaviru se brzy začne šířit i v jiných zemích světa. Odborníci také předpokládají, že může být velkým rizikem.

Lidé mají obavy, protože tato mutace se objevila v Jižní Africe, tedy v teplé zemi. Roman Prymula vysvětlil, že v této situaci je důležitější, jakým způsobem se mezi lidmi šíří, klima je méně důležitým faktorem.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Zdůraznil ale, že tato varianta viru má oproti jiným mutacím obrovský potenciál k šíření.

Dodal, že možná dobrou zprávou bude, že průběh onemocnění po nakažení touto mutací nebude tak vážný. Zatím ale není k dispozici dostatek dat, aby se to dalo tvrdit, je to jen předpoklad.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Odborníci byli překvapeni, že omikron má 32 mutací na spike proteinech. To je velké množství mutací ve srovnání s jinými variantami viru.

Epidemiolog vysvětlil, že tento protein viru měl původně určitou strukturu. Právě na tuto strukturu se vyvíjely vakcíny. Vědci vybrali tento protein jako takový, který může vyvolávat reakci imunitního systému těla.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Postupem času se však začaly objevovat mutace, to znamená, že struktura spike proteinu se začala mírně měnit. Podle něj čím více mutací bude, tím větší bude pravděpodobnost, že vakcíny proti nim budou méně účinné nebo že nebudou fungovat.

„Zároveň se může ukázat, že taková mutace se může vyhnout našemu imunitnímu systému i u osob, které prodělaly onemocnění tím původním virem,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle šéfa americké farmaceutické firmy Moderna Stéphane Bancela je předpoklad, že vakcíny mohou být méně účinné proti mutaci omikron. Řekl to na základě předběžných zjištění. Na přesnější údaje by ale bylo třeba počkat ještě několik týdnů. Uvedl to pro Financial Times.

PSALI JSME: OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU PRO DĚTI NAD 5 LET: ADAM VOJTĚCH PROZRADIL, KDY TO ZAČNE

PŘIPOMÍNÁME: “PROJEVUJE SE TO SPÍŠ NA DUŠI NEŽ NA TĚLE”: JAKÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY TRÁPÍ IVU HÜTTNEROVOU PO PRODĚLÁNÍ COVIDU

Share