V desítkách zemí v den Ruska plánují akce proti ruské agresi na Ukrajině

V desítkách měst v různých zemích po celém světě 12. června, na ruský státní svátek, Den Ruska, plánované pouliční akce proti ruské agresi na Ukrajině.

Akce protestu proti válce na Ukrajině / Zdroj: radiosvoboda.org

Akce zpravidla organizují Rusové, kteří v těchto zemích žijí, což nesouhlasí s politikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jsou proti válce. K účasti jsou přizváni i občané jiných zemí.

Akce na podporu Ukrajiny / Zdroj: globalcitizen.org

Akce jsou naplánovány hlavně u ruských ambasád nebo na centrálních náměstích měst. Aktivisté se sejdou zejména v Jerevanu, Vídni, Praze, Helsinkách, Tbilisi, Paříži, Berlíně, Londýně, Washingtonu a dalších desítkách měst.

Protest v Praze / ilustrační foto / Zdroj: You
Tube

O žádných protestních akcích v Rusku nebo Bělorusku na stránce organizátorů nejde. Žádost o souhlas s akciemi nikdo nepodal a za nekoordinované akcie hrozí trest. Řada aktivistů uvedla, že v předvečer 12. června jim volali policisté a varovali před odpovědností za účast na případných akcích.

Protest u ruské ambasády / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Po rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu 24. února se v mnoha městech světa konaly masové protesty, které shromáždily tisíce a desetitisíce účastníků. Podíleli se na nich i Rusové. V samotném Rusku bylo zadrženo více než 15 tisíc účastníků protestů.

Akce protestu proti válce na Ukrajině / Zdroj: YouTube

PSALI JSME: SPÍ NA ZEMI, NEMAJÍ JÍDLO: MLUVČÍ BRNĚNSKÉHO MAGISTRÁTU TVRDÍ, ŽE MĚSTO NEMÁ POVINNOST DOVÁŽET JÍDLO PRO UPRCHLÍKY

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ ŘEKL, ZDA BY RUSKO ZAÚTOČILO NA UKRAJINU, KDYBY BYLA ČLENEM NATO

Share