V Česku se zvýší minimální mzda: vláda rozhodla o jakou částku půjde

V příštím roce se zvýší minimální mzda ihned o tisíc korun a bude nově činit 16200 korun. Rozhodla o tom v pátek vláda. Kromě toho poroste i zaručená mzda až na 32400 korun. Aktuálně minimální mzdu v Česku dostává kolem 139 000 lidí. Píše o tom CNN Prima NEWS.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo přidat 2800 korun a zvýšit minimální mzdu na 18000. Zaměstnavateli naopak chtěli ji zvýšit jen o 500 korun.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit,“ uvedla šéfka resortu Jana Maláčová a zdůraznila, že ČSSD chtělo, aby minimální mzda dosáhla 18000 korun.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Šéfka státní kasy Alena Schillerová však řekla, že to nyní není možné. Předseda vlády Andrej Babiš mluvil o kompromisu s částkou 1300 korun.

Nakonec ale bylo schváleno navýšení o 1000 korun. To povede i ke zvýšení zaručené mzdy. Ta může dosahovat až dvojnásobku minimální a její výše záleží na odbornosti a jiných fakorech vykonávané práce.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odbory prosazovaly vyšší částky a odůvodňovaly to tím, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. To však odmítaly firmy, které přežívají krizi a znamenalo by to pro ně velké problémy.

PSALI JSME: ODBORNÍCI PŘEMÝŠLÍ, JAK ZVLÁDNOUT KORONAVIROVOU EPIDEMII: KDO Z NICH PODPORUJE POVINNÉ OČKOVÁNÍ NEBO ČÁSTEČNÝ LOCKDOWN

PŘIPOMÍNÁME: V NEMOCNICÍCH UŽ JE HOSPITALIZOVÁNO NEJVÍCE PACIENTŮ ZA POSLEDNÍCH 6 MĚSÍCŮ: VLÁDA PŘIPRAVUJE NOVÁ OPATŘENÍ

Share