Ústavní soud se domnívá, že by se Miloš Zeman měl sám omluvit za své výroky o Zdeňku Šarapatkovi: tyto výroky nejsou odpovědností státu

Je možné, že se hlava státu Miloš Zeman bude muset sám osobně omluvit svému exporadci Zdeňku Šarapatkovi. Kdysi hlava státu říkala, že ho vyhodila kvůli neschopnosti. Tehdy ale nebylo to tak. Byl poradcem Miloše Zemana, když ten ještě byl premiérem. Ústavní soud rozhodl, že Miloš Zeman tehdy tato slova neřekl jako prezident, ale jako soukromá osoba, takže omluvit by se musel sám osobně občan Miloš Zeman. Informoval o tom web novinky.cz.

Stalo se tak na konci roku 2017, kdy byl Miloš Zeman v TV Barrandov a uvedl, že svého bývalého poradce Zdeňka Šarapatku vyhodil kvůli neschopnosti. Ale nebylo to tak.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Zdeněk Šarapatka tehdy opustil svou funkci po dohodě. Po těchto slovech hlavy státu se místo něj omluvil resort financí, protože není možné zažalovat hlavu státu za výrok, který pronesl jako prezident.

Bylo rozhodnuto, že to byl nespravný úřední postup. To znamená, že odpovědný byl stát a omluvil se resort financí, protože ho zastupoval.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Resort financí pak vysvětloval, že Miloš Zeman svá slova řekl jako soukromá osoba. Resort snažil se prostřednictvím soudu omluvu zvrátit.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Ministerstvo financí sepsalo ústavní stížnost a senát Ústavního soudu vzal v úvahu všechny argumenty. Podle jejich rozhodnutí může být prezident zodpovědný nejen jako prezident, ale ijako občan.

Ústavní soud rozhodl, že tyto výroky Miloše Zemana nesouvisely s výkonem jeho funkce hlavy státu, a proto nese odopvědnost jako soukromá osoba.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Případem se bude dále zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Nyní ale budou muset soudci při projednávání případu zohlednit právní názor Ústavního soudu.

Psali jsme: Seriál „Hlava Medúzy“ nesplnila očekávání: Názory diváků byly rozděleny. Karel Heřmánek a jeho role

PSALI JSME: „NEMÁME NOUZOVÝ STAV, MÁME STAV ČEKÁNÍ A APATIE,“ ŘEKL VÁCLAV KLAUS MLADŠÍ: PODLE NĚJ S TAKOVÝMI KROKY VLÁDY ŠKOLY MOHOU OTEVŘÍT AŽ V POLOVINĚ LÉTA

PŘIPOMÍNÁME: „JE PRO MĚ TĚŽKÉ JÍT NĚKAM PRACOVAT ZA 20 TISÍC KORUN MĚSÍČNĚ“: BOHUŠ MATUŠ CHTĚL MĚNIT POVOLÁNÍ, MLADÁ LUCINKA HO ALE HO PŘED TÍM PŘEMLUVILA

Share