Ukrajina nabídla, že bude dodávat svou elektřinu Německu, to Berlínu pomůže vyrovnat se s energetickou krizí způsobenou prudkým omezením dodávek ruského plynu.
Uvedl to ukrajinský ministr energetiky Herman Halushchenko v článku v německém vydání Wirtschaftswoche.
Ministr označil záměr Německa opustit ruské energetické zdroje za „herkulovský úkol“ a zdůraznil, že Kyjev je připraven Berlín podpořit.
Halushchenko prohlásil, že navzdory válce Ukrajinská Energetika nadále stabilně funguje. Více než 50% elektřiny na Ukrajině produkují jaderné elektrárny, které v Německu téměř neexistují. Od 16. března 2022 se Ukrajina připojila k celoevropské energetické síti a může dodávat elektřinu na evropský trh.
Ministr také poznamenal, že Ukrajina, zejména její jižní regiony, jsou atraktivní z hlediska rozvoje ekologické energie – především solární a větrné. Vyjádřil naději, že nyní, když Ukrajina získala status kandidáta na člena EU, bude moci aktivně rozvíjet spolupráci s Evropou v tomto směru.
Na Ukrajině působí čtyři jaderné elektrárny s 15 energetickými bloky. Podle počtu jaderných reaktorů je Ukrajina desátá na světě a pátá v Evropě.
Připomeňme: Německo se po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 rozhodlo opustit jadernou energii jako nebezpečnou. Z 19 jaderných elektráren, které dříve fungovaly, zůstaly tři; všechny jsou v procesu vyřazení z provozu. Ty mají být vypnuty do konce roku 2022.
PSALI JSME: ZELENSKYJ APELOVAL NA GRUZÍNCE: „JEDNEJTE! POMŮŽEME VÁM“
PŘIPOMÍNÁME: RUSKO ROZVÁZALO RUCE ZÁPADU: UKRAJINA MŮŽE OPĚT DOSTAT TO, CO ZTRATILA KVŮLI BUDAPEŠŤSKÉMU MEMORANDU