Většina obyvatel Česka ví, co jsou finanční problémy, měli s tím zkušenosti. Každý pátý Čech na konci měsíce nemá dost peněz, obvykle jim chybí kolem 2 tisíc Kč. Tyto problémy se netýkají jen lidí s nižším vzděláním nebo příjmem, to zažívají i lidé z větších měst. Informuje o tom server Aktuálně.cz.
Jeden z průzkumů provedla koncem léta pro Raiffeisen Bank agentura NMS Market Research. Zúčastnilo se ho tisíc lidí.
Podle tohoto průzkumu nejčastěji mají finanční potíže ženy a lidé do 35 let s nižším vzděláním, jejichž příjem je menší než 40 tisíc Kč. Chybí také peníze těm lidem, kteří žijí ve městech s 20 až 99 tisíci obyvateli.
Mezi těmi občany, kterým na konci měsíce chybí peníze, je pro každého třetího tato částka nižší než 2 tisíce Kč. U každého pátého je tato částka 2 až 4 tisíce Kč a 17 procent z nich na konci měsíce potřebují více než 4 tisíce Kč.
10 procent dotázaných utratí za měsíc tolik, kolik vydělají. Celkem asi 20 procent lidí na konci měsíce pociťuje nedostatek peněz.
Podle mluvčí banky Petry Kopecké nyní rostou ceny mnoha výrobků a služeb, takže se tito lidé mohou dostat do ještě složitější finanční situace. Radí všem, aby věnovali pozornost svým financím.
Podle tohoto průzkumu zbývají peníze častěji na konci měsíce u mužů, u lidí nad 35 let se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním, jejichž čistý příjem je vyšší než 40 tisíc korun.
Mezi těmi, kteří mají na konci měsíce ještě peníze, má každý čtvrtý částku nižší než 2 tisíce Kč, u 11 procent je to 2 až 4 tisíce Kč a každý třetí má částku více než 4 tisíce Kč.
Další průzkum provedla agentura Ipsos pro Provident Financial. Podle tohoto průzkumu se během života ve finančně náročných situacích alespoň jednou ocitli tři ze čtyř Čechů.
„I přes státní pomoc pandemie negativně ovlivnila finanční situaci mnoha domácností,“ uvedl analytik společnosti Provident Luboš Kratochvíl.
Dodal, že pro mnohé z těchto lidí bylo v poslední době složité vytvořit si finanční rezervu. Vzhledem k rostoucím cenám zboží a služeb lze předpokládat, že se jejich situace může zhoršit.
Mnoho lidí, zejména mladých, má obavy o budoucnost. Mezi lidmi staršími 26 let má každý pátý obavy, že bude mít příští rok finanční problémy, a mezi mladými má stejné obavy každý třetí.
V září inflace v Česku činila 4,9 procenta. Vyšší inflace byla naposledy v roce 2008. V poslední době v ČR zdražily bydlení, pohonné hmoty, auta, jídlo v restauracích, oblečení a tabákové výrobky.
PSALI JSME: V NEMOCNICÍCH KONČI I PACIENTI, KTEŘÍ BYLI OČKOVÁNÍ: EPIDEMIOLOG ROMAN PRYMULA UVEDL DŮVOD, PROČ TOMU TAK JE