Ve čtvrtek byl nový rekord v počtu aplikovaných vakcín, očkováno bylo 85 621 lidí. Dá se říci, že očkování pokračuje normálně a zrychluje se. Aktuální se však stává téma přeočkování. Možná by se to mělo dělat jednou za rok. Více o tom prozradil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Situace v Česku se zlepšuje, dochází k postupnému rozvolňování opatření. Pokračuje také očkování. Celkem bylo již očkováno více než 3 miliony 992 tisíc lidí, z toho už má ukončené očkování 1 milion a 94 tisíc lidí.
Nyní je aktuálním tématem přeočkování. Roman Prymula uvedl, že o tomto tématu se nyní častěji mluví kvůli různým novým mutacím koronaviru.
„Teorie o přeočkování vychází dominantně z toho, že se bojíme různých mutací,“ řekl Roman Prymula pro Život v Česku.
Nyní je podle něj důležité, aby ve společnosti byla vysoká hladina protilátek. Smyslem je, že i kdyby bylo mnoho nových mutací, částečné eliminování nemoci ve společnosti by výrazně pomohlo.
To znamená, že díky očkování by se virus nerozšířoval tak rychle a počet mutací by byl v budoucnu menší. Zatím však není známo, jak přesně to bude vypadat, pokud bude rozhodnuto, že bude nutné se znovu nechat očkovat.
Roman Prymula říká, že pokud bude rozhodnuto, že interval by měl být přesně rok a že bude nutné očkovat třetí dávku, bude to pravděpodobně jeden rok po druhé dávce.
To znamená, že pokud člověk dostane druhou dávku vakcíny v květnu 2021, pak třetí dávku bude muset dostat v květnu 2022. V systému očkování jsou informace o tom, kdo a kdy dostal první a druhou dávku. To znamená, že s termíny by neměl být žádný problém.
Přitom zatím není jasné, kdo by tyto vakcíny hradil. Pravděpodobně by za ně mohli v budoucnu platit sami občané. Na tuto otázku zatím nelze jednoznačně odpovědět.
PŘIPOMÍNÁME: JAKUB PRACHAŘ PROZRADIL SVŮJ RECEPT K ÚŽASNÉ POSTAVĚ: ZNÁMÝ HEREC PROZRADIL, JAK ZHUBL OSM KILOGRAMŮ