Téměř čtvrtina Čechů se nechce nechat naočkovat: za zhruba půl roku se však počet skeptiků snížil o 10 procent

V některých evropských zemích mají lidé o očkování obrovský zájem, v Česku je však situace jiná, značná část lidí má obavy. Počet vakcín je sice již v naší zemi dostatečný, nicméně Česko patří k nejméně proočkovaným zemím v Evropě. Informuje o tom CNN Prima News.

Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo průzkum, podle jehož výsledků téměř každý čtvrtý Čech nechce být očkován proti koronaviru.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Například v červnu se proti očkování vyslovilo 23 procent dotázaných, ale ještě v dubnu jich bylo 26 a v únoru 33 procent.

7 procent lidí se ještě nerozhodlo, zda chtějí dostat vakcínu. Dalších 35 procent respondentů uvedlo, že hodlají se nechat očkovat. Ostatní dotázaní už měli buď dokončené očkování, nebo dostali zatím první dávku.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Lidé, kteří vakcínu odmítají, nejčastěji uváděli, že vakcinaci jako takové nedůvěřují. Jiní uvedli, že tyto vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, takže ještě nejsou dostatečně ověřené.

Kromě toho mluvili také o vedlejších účincích těchto vakcín a že mají obavy z dlouhodobých následků.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Počet lidí, kteří vůbec nechtějí být očkováni, se pohyboval kolem deseti procent. Dalších 13 procent lidí odpovědělo, že se spíše nebudou nechat naočkovat.

To samozřejmě ovlivňuje celkový počet očkovaných občanů. Podle statistik ECDC je Česko na 21. místě mezi 30 evropskými zeměmi, které byly hodnoceny podle počtu očkovaných lidí.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Vakcínu odmítají hlavně mladší lidé, zatímco například mezi lidmi staršími 60 let se proti vakcíně vyslovilo jen 14 procent lidí.

Mezi nejmladší věkovou skupinu, pro kterou je očkování povoleno, se nechce očkovat asi 30 procent lidí a dalších asi 25 procent zatím nerozhodlo.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V jiných zemích Evropy vypadá situace jinak, například v Portugalsku už 99 procent lidí nad 65 let dostalo alespoň jednu dávku vakcíny. Mezi lidmi nad 50 let tam tento ukazatel dosáhl 93 procent.

Ve Velké Británii už více než 88 procent obyvatel dostalo alespoň jednu dávku. Vysoká míra očkování obyvatel je také v Dánsku, Belgii a Holandsku.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V EU jsou však i země, kde je situace s očkováním horší než v Česku. Například na sousedním Slovensku dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 48 procent populace, což je zhruba o 15 procent méně než v naší zemi.

PSALI JSME: PIRÁTI A STAROSTOVÉ ŘEKLI, CO MŮŽE ZA JEJICH PROPAD VE VOLEBNÍM PREFERENCÍCH: BARTOŠ A RAKUŠAN PLÁNUJÍ NAPRAVIT SITUACI CO NEJDŘÍVE

PŘIPOMÍNÁME: „PROTI TAKOVÉMU ÚTOKU JE ALE JEDNODUCHÁ OBRANA“: JIŘÍ PAROUBEK PORADIL ANDREJI BABIŠOVI, JAK SE VYHNOUT VAJÍČKOVÝM ÚTOKŮM

Share