„Ta varianta dokáže obcházet imunitu navozenou jak proběhlým onemocněním, tak vakcinací“: Roman Prymula promluvil o mutaci omikron a řekl, kdy by se situace v ČR mohla zhoršit

V Česku už několik týdnů počty nových případů nákazy postupně klesají. Během této vlny však neplatil tvrdý lockdown, byly otevřeny obchody a restaurace a děti chodily do škol. Odborníci ale tvrdí, že situace se může změnit, pokud se začne šířit mutace omikron. Píše o tom Blesk.cz.

V zemi byl vyhlášen nouzový stav, ale nebyl zaveden tvrdý lockdown. Epidemická situace se však zlepšuje již několik týdnů po sobě.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V pondělí bylo odhaleno 8 586 případů nákazy. Minulé pondělí 13. prosince to bylo 11 888 případů a v pondělí 6. prosince bylo 15 544 případů nákazy.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Během minulých vln mnoho lidí nemoc prodělalo. Také v Česku už má dokončené očkování přes 6 milionů a 584 tisíc lidí, to je podle twitterového účtu Očkujeme v ČR o něco více než 61,5 procenta celé populace země. To znamená, že mnoho lidí má imunitu.

https://twitter.com/ockujeme/status/1473217661098242051

Podle výzkumu Život během pandemie na konci minulého měsíce mělo zhruba 65 procent populace imunitu proti viru. Dalších zhruba 18 procent lidí bylo částečně chráněno, například dostali jednu dávku vakcíny.

V mnoha zemích se však začíná šířit varianta koronaviru omikron. Z toho mají odborníci obavy, že by se situace mohla změnit.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula říká, že podle posledních statistik se dá říci, že mutaci delta se podařilo zvládnout. Do Vánoc neočekává, že by se něco mohlo změnit k horšímu.

Podle údajů z jiných zemí se omikron může šířit velmi rychle. Situace se může zhoršit poté, co se během svátků sejdou rodinní příslušníci a přátelé.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Ta varianta dokáže obcházet imunitu navozenou jak proběhlým onemocněním, tak vakcinací,“ uvedl pro Blesk.cz Roman Prymula. Následky by se podle jeho názoru mohly projevit dva týdny po svátcích, tedy v polovině ledna, to znamená, že situace se může začít zhoršovat.

Podle státního zdravotního ústavu bylo k poslednímu pátku potvrzeno 7 697 případů nákazy mutací omikron ve světě. Lze říci, že nárůst byl oproti předchozímu týdnu zhruba o 500 procent. Více než 5 tisíc z nich jsou případy nákazy v Evropě.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je třeba také říct, že v Česku je na přítomnost nové mutace testováno pouze 10 procent pozitivních vzorků. Odborníci tvrdí, že toto číslo je nutné naléhavě zvýšit na 30 procent. Dalo by se předpokládat, že tato mutace se nyní šíří „skrytě“.

„To, co zatím funguje, je trojdávkové schéma, kde ta účinnost by se mohla pohybovat na 70 až 75 procentech,“ dodal Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Tři dávky vakcíny by měly chránit člověka před těžkým průběhem onemocnění.

PSALI JSME: OČKOVÁNÍ PROTI KORONAVIRU: VĚDCI OBJEVILI VZÁCNÝ VEDLEJŠÍ ÚČINEK VAKCÍNY MODERNA

PŘIPOMÍNÁME: „JE LEPŠÍ PŘIJÍT O SVÉ PLÁNY NEŽ O ŽIVOT“: WHO VYZVALA LIDI, ABY ZRUŠILI VÁNOČNÍ AKCE

Share