Syn zjistil, že staré oblečení matky stojí majlant: oblečení je až 400 let staré

Muž, jehož jméno není odhaleno, byl ohromen, když zjistil, že sbírka zesnulé matky může stát desítky tisíc dolarů. Odborníci ujišťují, že se jedná o jedinečné věci vyrobené v době dynastie Čching, poslední císařské dynastie, která vládla v Číně v letech 1644-1912.

Syn umělkyně prozradil, že v 80.letech žila jeho matka s otcem v Hongkongu. Právě tam žena se seznámila se světem čínských starožitností a vrhla se do něj s hlavou a vynaložila na něj spoustu peněz:

„Máma obdivovala kvalitu a detaily starého čínského textilu. Dozvídala se hodně o významu symbolů, které zdobily oblečení. Matka neustále nosila domů starožitnosti,“ vzpomíná syn umělkyně.

Babička / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

„Nebyla to pro ni investice, ale vášeň. Nebylo pro ni nic lepšího, než ukázat sbírku hostům a vysvětlit, co znamenají různé symboly,“ říká syn ženy.

Po její smrti děti ukázaly oblečení expertům. Oni překvapili dědice: jejich matka byla majitelkou jedinečných věcí.

Například dlouhý modré soudce roucho se zlatými knoflíky pochází z období Čchien-lung (1735 – 1796) a může stát více než 13 tisíc dolarů! Předpokládá se, že je to poměrně vzácná věc kvůli vyšívaným kresbám draků, květin a mořských vln.

Soudcovské roucho se vzácnými dračími vzory / Zdroj: life.24tv.ua

Ve sbírce umělkyně jsou i další, neméně působivé a drahé věci. Luxusní modrý plášť s vyobrazením rozzuřeného draka z období Kuang-sü (1875-1908) se odhaduje na nejméně 2700 dolarů.

Nádherná tmavě modrý plášť se zlatými vzory / Zdroj: life.24tv.ua

A tmavě modrý hedvábný župan s elegantními bílými květy vyšitými na něm stojí o něco méně – 300-400 dolarů. Všechny tyto nádherné věci s mnoha detaily, vyšívané zlatými vlákny, budou brzy vydraženy.

Elegantní hedvábný župan s vyšívanými bílými květy / Zdroj: life.24tv.ua

Děti umělkyně přiznaly, že se rozhodly dát tyto věci na aukci ne pro materiální zisky:

„Chtěly bychom, aby tyto věci patřily člověku, který ocení jejich krásu, stejně jako naše matka, a který se o ně bude starat.“

Společnost Hansons, která aukci bude pořádat, doufá, že neobvyklá sbírka přiláká čínské kupce, kteří chtějí všechny tyto unikátní věci vrátit do své vlasti, protože jde o součást velkého kulturního dědictví Číny.

PSALI JSME: V HOSPODÁCH HOSTY BUDE KONTROLOVAT OBSLUHA: ZÁKAZNÍCI OD PONDĚLÍ MUSÍ PŘEDLOŽIT POTVRZENÍ O BEZINFEKČNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: PŘÍBĚH BABIČKY, KTERÁ ZALHALA VNUČCE O SVÉ ZÁVĚTI, ABY SE UJISTILA, ŽE JEJÍ ÚMYSLY JSOU ČISTÉ

Share