„Steve Jobs v sukni“: Nejmladší miliardářka a její průlom v medicíně

Elizabeth Holmesová je vysoká blondýnka s nedbalými vlasy. Je jí 31 let a je nejmladší miliardářkou na světě. Je často přirovnávána ke Stevu Jobsovi. Oba trávili v dětství hodně času sami. Oba odešli ze školy, protože se domnívali, že je třeba dělat důležitější věci.

Theranos / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Stejně jako Jobs i Holmesová od začátku věřila, že její společnost změní svět. Jobs se stal miliardářem ve 40 letech, Holmesová mnohem dříve. Loni byl její projekt Theranos oceněn na 9 miliard dolarů a ona vlastní více než polovinu akcií.

Holmesová nosí černé roláky, pije čerstvou zeleninu s celerem a okurkami a nejí maso, proto po něm není tak ospalá. Na zdi jí visí Jobsův životopis, i když roláky jsou napodobeninou Sharon Stoneové v roli elitní prostitutky z filmu Casino Martina Scorseseho. Holmesová má více než sto černých roláků, ráno neztrácí čas přemýšlením, co si oblékne.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

O Holmesové se píše v časopisech Forbes a Fortune, je na většině seznamů nejvlivnějších lidí planety a v žebříčcích miliardářů. Tato mladá žena se netají tím, jak toho dosáhla.

Dětství a Stanford

„Opravdu chci objevit něco nového, něco, co lidstvo ještě nepoznalo,“ napsala Holmesová svému otci, když jí bylo devět let. Přiznává, že byla zvláštní dítě: „Přečetla jsem spoustu knih, četla jsem Moby Dicka. Stále mám v notesu svůj návrh stroje času, který jsem nakreslila, když mi bylo sedm let.“ V dětství četla životopis svého prapradědečka Christiana Holmese, chirurga, inženýra a vynálezce. Narodil se v roce 1857 v Dánsku a byl děkanem lékařské fakulty v Cincinnati ve Spojených státech, kde po něm byla pojmenována nemocnice. Předek inspiroval Holmesovou k tomu, aby svůj život spojila s medicínou, ale stát se lékařkou se jí nepodařilo – v určitém okamžiku si dívka uvědomila, že cítí strach, když vidí jehlu. Později uvedla, že to byl hlavní důvod, proč založila společnost Theranos, která umožnila provést krevní test z prstu místo ze žíly pomocí malé jehly.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

Když se Holmesová přestěhovala do Palo Alta, aby se zapsala na Stanfordskou univerzitu, poslali jí rodiče výtisk knihy Marca Aurelia „Úvahy“ s poselstvím, že život musí mít smysl.

Zapsala se na katedru chemického inženýrství a v prvním ročníku Holmesová požádala děkana Channinga Robertsona, aby jí umožnil vstup do laboratoře, která byla většinou obsazena staršími studenty. Vedoucí fakulty se zpočátku bránil, ale studentka byla vytrvalá – každý den na něj čekala u dveří laboratoře a ptala se, kdy ji pustí dovnitř. Robertson se podvolil.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

V létě Holmesová vyjednala s vedením Stanfordu, že může navštěvovat kurz čínštiny. Poté požádala o stáž v Genome Institute v Singapuru, kde studovala v té době v Asii rozšířený SARS. Sledovala, jak se provádějí krevní testy, a napadlo ji, že by se to dalo dělat jinak, moderněji.

Po návratu do Spojených států se Holmesová pustila do práce. „Pět nebo šest dní nevstala od stolu,“ vzpomíná její matka Noel Holmesová. Výsledkem byla patentová přihláška na náplast, která vylučuje léčivou látku a monitoruje změny v krvi. Mohla by být připojena k čipu mobilního telefonu a odesílat informace online k lékaři.

V 19 letech Holmesová zanechala studia na univerzitě, investovala peníze, které jí rodina vyčlenila na studium, do své společnosti a začala hledat investory. „Věděla jsem, že budu muset mluvit nejméně s dvěma sty lidmi, abych alespoň jednoho z nich zaujala. Takže jsem se odmítnutí nebála,“ vzpomíná Holmesová. Do roku 2005 se Holmesové podařilo získat přibližně 6 milionů dolarů, což nestačilo. Pochopila, že k průlomu potřebuje zapomenout na peníze, že myšlenky na to, „jak zaplatit příští měsíc výplatu“, by neměly zasahovat do práce.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

Klinické testy vyžadovaly testy, Holmesová podepsala smlouvy s farmaceutickými společnostmi, včetně Pfizeru a GlaxoSmithKline, a její společnost začala působit jako jejich divize. Díky této spolupráci se Holmesová stala známou a její projekt přilákal zájem serióznějších investorů. Do konce roku 2010 získala 92 milionů dolarů a začaly tiché práce na testech.

Zároveň se v představenstvu společnosti Theranos objevili bývalí vojenští a vládní činitelé: bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger, bývalí ministři obrany a generálové. Hovořilo se o blízkosti společnosti k americkému vojensko-průmyslovému komplexu. Sama Holmesová vysvětluje svůj výběr profesionalitou těchto lidí, i když přiznává, že používá technologie přesahující rámec civilní medicíny. Armádu považuje za „důležitou oblast z hlediska potenciálu záchrany životů“.

Strategie

Holmesová věnuje veškerý svůj čas společnosti – málokdy se baví, s nikým se nestýká, kromě svého mladšího bratra, který také pracuje v Theranosu. Nechodí na rande a posledních deset let si nevzala dovolenou.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

Know-how společnosti umožňuje provést 30 testů s jedinou kapkou krve z prstu pomocí mikrofluidiky a nové technologie, kterou Holmesová drží v tajnosti. Je rychlejší a levnější než běžné laboratoře. „Dlouho jsem nemohl říct ani své ženě, co dělám,“ říká Robertson. Holmesová o svém projektu poprvé promluvila až po deseti letech. Nyní je americký trh rozdělen mezi dva giganty, Quest Diagnostics a Laboratory Corporation of America. Jejich testy však stojí více než testy společnosti Theranos. Například výsledky cholesterolu v běžné laboratoři stojí 17 dolarů, u společnosti Theranos 2,99 dolaru.

Podle Holmesové 40 % lidí nepodstoupí lékařem předepsaný krevní test, protože se bojí jehel nebo nemohou zaplatit vysokou cenu. Jejím cílem je dostat centra Theranos do vzdálenosti 5 km od každého domu v USA a poté zahájit celosvětovou expanzi.

Velkým štěstím se Holmesové podařilo přivést do společnosti 50letého programátora Sonnyho Balwaniho. Pracoval ve společnostech Lotus a Microsoft, studoval na Stanfordu a získal titul MBA na Berkeley. Žena pochopila, že bylo nutné vytvořit seriózní software pro analýzu krve. V roce 2009 se Balwani stal prezidentem společnosti. „Proces jsme automatizovali od začátku do konce,“ říká.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

Společnost nyní nabízí více než 200 testů s federální licencí. Společnost Theranos navázala spolupráci s největším řetězcem lékáren Walgreens, aby vybudovala tisíce center, počínaje Kalifornií a Arizonou, která budou nabízet testy přímo na místě. Výsledek můžete vidět v aplikaci ještě týž den nebo následující den. Holmesová ví, že krev může odhalit mnoho tělesných abnormalit – od vysoké hladiny cholesterolu až po rakovinu a proces screeningu by měl být stejně bezbolestný jako nákup léků v lékárně poblíž domova.

Vytváří platformu pro rozvoj preventivní medicíny. Lidé dnes mají ve zvyku odkládat návštěvu lékaře a často vyhledají pomoc, až když nemoc zajde příliš daleko a nelze ji vyléčit.

Perspektivy

Holmesová věnovala společnosti třetinu svého života, ale projekt je stále v počáteční fázi. Příštích 20 let jí bude stačit na to, aby se služba stala dostupnou a rozšířenou. Holmesová věří, že v životě by měl být jen jeden hlavní cíl, a proto se nehodlá věnovat ničemu jinému. V současné době je držitelkou 18 patentů ve Spojených státech a 66 v zahraničí. Theranos má téměř 1 000 zaměstnanců a společnost se neustále rozšiřuje.

Elizabeth Holmesová / Zdroj: youtube.com

Holmesová často čelí kritice. Tvrdí, že krevní testy zdaleka ne vždy vypovídají o nemoci a že pouze na jejich základě nelze stanovit diagnózu a předepsat léčbu. Holmesovou to nevyvádí z míry – pokračuje dál. Společnost spolupracuje se sítí lékařských center Nadace Carlose Slima v Mexico City, která používají Theranos k identifikaci cukrovky a dalších onemocnění, jež lze včas léčit.

Dodatek: 16. října zveřejnil deník The Wall Street Journal vyšetřování, podle kterého společnost Elizabeth Holmesové klame zákazníky a odbornou veřejnost a ve skutečnosti nevyužívá svůj vývoj k získávání analýz.

 

PSALI JSME: „UČITEL Z MESSENGERU“: 27LETÝ MUŽ BEZ VZDĚLÁNÍ ÚSPĚŠNĚ PŘIPRAVOVAL STUDENTY NA ZKOUŠKY

PŘIPOMÍNÁME: HODNÁ ODPOVĚĎ: PŘÍBĚH O WINSTONU CHURCHILLOVI, KTERÝ SI ZACHOVÁVAL DŮVTIP VE VŠECH SITUACÍCH

Share