V Česku se zvyšuje počet lidí, kteří odcházejí do starobního důchodu předčasně a v důsledku toho mají trvale krácený důchod. Koncem prvního čtvrtletí se jednalo o přibližně 28 % důchodců, což činí přes 656 tisíc seniorů.
Průměrně tak měsíčně dostávají 13 738 korun. Je to přibližně o 1 600 korun méně, než dostávají senioři, kteří šli do důchodu v řádném termínu. Informuje o tom web ceskenoviny.cz s odkazem na Českou správu sociálního zabezpečení.
Populace v Česku stárne a důchod pobírá již kolem 2,39 milionu lidí. Částečně jejich růst brzdí posouvání věkové hranice pro nástup do penze.
Přibývají ale také lidé, kteří na odpočinek odcházejí předčasně. Před deseti lety jejich podíl byl kolem 20 % (437 tisíc důchodců) a v roce 2000 krácenou penzi pobíralo jenom 175 tisíc lidí.
Do předčasného důchodu je možné odejít, pokud má člověk potřebnou dobu pojištění 35 let a do řádného termínu zbývá maximálně 3 roky. Když se důchodový věk zvýší na 65 let, bude možné do předčasného důchodu odejít již v 60 letech.
Solidární část důchodci v ČR dostávají stejnou ve výši 3 550 korun. Zásluhová míra se ale snižuje, pokud osob odchází do důchodu předčasně.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj již doporučovala, aby se povinná doba pojištění snížila na 25 let. Důchodový věk by také měl záležet na délce života.
Odbory naopak chtějí snížit důchodový věk u náročných profesí. To již navrhovala ministryně práce Jana Maláčová.