Sociologický průzkum středoškoláků ukázal, že by volili stranu Pirátů a rating hnutí ANO klesl na 8 procent

Velká část středoškoláků považuje za největší problém České republiky politickou reprezentaci. Podle Idnes asi 40 procent dotázaných středoškoláků si myslí, že největším problémem je právě pandemie koronaviru. Přitom mnozí z nich by se voleb rádi zúčastnili, tento ukazatel činil až 76 procent. Většina středoškoláků preferuje Piráty.

Podle Idnes tento sociologický průzkum provedla společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Realizovala tento průzkum agentura Focus. Celkem bylo 1200 respondentů z 58 středních škol.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Hnutí ANO nyní mezi středoškoláky není příliš populární a bylo by ho ochotno podpořit 8 procent dotázaných. Informace o politických stranách čerpají převážně ze sociálních sítí.

Středoškoláci si myslí, že největší problém v naší zemi je v politice, myslí si to 61 procent dotázaných. Takový názor zastávají více studenti z gymnázií s lepší životní úrovní.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

41 procent středoškoláků považuje za největší problém právě epidemii koronaviru. Studenti na třetí místo umístili rasismus, myslí si to 28 procent respondentů.

24 procent žáků označilo za největší problém v Česku omezení práv a svobod kvůli pandemii kovida.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Pokud jde o politické strany, nejvíce středoškoláků by bylo ochotno podpořit stranu Pirátů. Míra jejich podpory této strany byla zhruba 30 procent.

Ale míra podpory hnutí ANO se snížila na 8 procent, i když ještě před čtyřmi lety to bylo zhruba 25 procent. Populárnější mezi žáky byly jiné strany.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: youtube.com

Například TOP 09 má nyní popularitu na 24 procentech, i když ještě před pár lety to bylo 7 procent. Také míra podpory ODS vzrostla z 5 procent na 13 procent.

Hnutí SPD je nyní ochotno podpořit 9 procent respondentů a pro hnutí STAN by bylo ochotno hlasovat 7 procent.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Jít do volebních místností chtějí spíše žáci z gymnázií a z bohatších rodin. A žáci učilišť a děti z chudých rodin mají podstatně menší zájem.

Zhruba polovina studentů má obavy z budoucnosti. Tři čtvrtiny dotázaných pozitivně vnímají, že Česko je členem EU.

PSALI JSME: MIROSLAV KALOUSEK SE VZDAL POSLANECKÉHO MANDÁTU: ODCHÁZÍ ZE SNĚMOVNY A VYSVĚTLIL SVÉ ROZHODNUTÍ

PŘIPOMÍNÁME: «LEŽÍ VE VÁŽNÉM STAVU V NEMOCNICI»: CO SE STALO OBLÍBENÉMU ZPĚVÁKOVI DALIBORU JANDOVI

Share