Categories: Dnes

Sociální demokraté chtějí navrhnout nemocenský bonus pro lidi s koronavirem: Jan Hamáček se domnívá, že to pomůže vyřešit problém s neochotou lidí testovat se na koronavirus

Sociální demokraté chtějí v pondělí během tiskové konference navrhnout, aby zaměstnavatelé platili bonus zaměstnancům, kteří jsou doma v karanténě nebo kteří mají koronavirus. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček vysvětlil, že by si pak zaměstnavatelé odečetli bonus z odvodů. Řekl to na CNN Prima News.

Jan Hamáček řekl, že nyní vláda zvažuje různé varianty, jak lidi motivovat, aby se testovali a zůstávali v karanténě, pokud to bude nutné. Podle něj je nejlepší motivovat lidi bonusem.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

„Z mého pohledu by bylo velmi jednoduché, kdyby těm, kteří jsou na nemocenské kvůli covidu, zaměstnavatel vyplatil bonus,“ řekl Jan Hamáček v pořadu Partie na CNN Prima News.

Podle něj by takové vyplácení bonusů pro stát mohlo stát 100 milionů korun, domnívá se, že je taková částka ještě přípustná.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že ČSSD to navrhne v pondělí během tiskové konference.

Navrhuje se, aby zaměstnavatelé odečítali bonus z odvodů na sociální pojištění. Podle ministra vnitra by to mohlo pomoci rodinám s nízkými příjmy.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Někteří ekonomové a další odborníci upozornili, že v poslední době mnoho občanů nechce být testováno. Nechtějí být doma v izolaci, pokud bude výsledek jejich testu na koronavirus pozitivní.

Odborníci se domnívají, že jedním z důvodů takového chování lidí může být nízká nemocenská. To je 60 % základu výdělku.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

První dva týdny nemocenské poskytuje zaměstnavatel svým zaměstnancům. Pak pomáhá stát pomocí programu Antivirus. Stát by pak mohl uhradit 80 procent náhrady až do výše 39 tisíc korun.

Jan Hamáček dodal, že nyní je velkým problémem, že pokud v rodině s nízkými příjmy onemocní oba rodiče, nechtějí se jít otestovat. Důvodem je to, že si nemohou dovolit takový pokles příjmů, který mají v době nemocenské.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Vyplácení bonusu by proto podle něj bylo nejjednodušší a nejrychlejší cestou, kterou by bylo možné realizovat. O tom se ale jejich strana bude mluvit s dalšími ministry ve vládě.

Ještě dříve ministerstvo práce a sociálních věcí navrhovalo ostatním členům vlády, aby tento problém vyřešili. Navrhovali to tak, aby se lidé nebáli testovat na koronavirus.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Ale v tom je také jeden problém, a to, že pokud budou lidé s koronavirem dostavat vyšší nemocenskou, pak by to mohlo diskriminovat lidi s jinými závažnými diagnózami, ale kteří by dostávali běžnou nemocenskou.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ale s tímto řešením z etických důvodů nesouhlasí. Nechtěl by, aby lidé s koronavirem měli nějaké výhody v nemocenské oproti lidem s jinými nemocemi.

PSALI JSME: MINISTR BLATNÝ ŘEKL, KDY SE MŮŽE ROZVOLNIT: PREZIDENTOVI LÉKAŘSKÉ KOMORY KUBKOVI VADÍ, ŽE SE ODKLÁDÁ OČKOVÁNÍ LÉKAŘŮ

PŘIPOMÍNÁME: NOVÝ PRŮZKUM: JAKÉ PROCENTO ČECHŮ NECHCE, ABY BABIŠ BYL HLAVNÍ POSTAVOU OČKOVÁNÍ

Jana Dvořák

Recent Posts

Pes neodcházel od těhotné fenky, dokud nepřišla pomoc: Nemohl ji nechat v takovém stavu

Na konci ledna do služby ochrany zvířat přišla zprava o německém ovčákovi, který ležel na…

3 hodinami ago

Žena s detektorem kovů našla vikingský poklad

Na Britském ostrově Man žena, která se zabývá hledáním pokladu našla vikingský poklad. O tom…

3 hodinami ago

Reakce otce, kterému přivezli nové štěně: toto video má víc než 14 milionů zhlédnutí

Vztahy mezi majiteli a psy jsou vždy zcela zvláštní. V roce 2013 uživatel YouTube, který…

3 hodinami ago

„Málem jsme se rozešli“: Muž Veroniky Arichtevy Biser Arichtev, přiznal, že prošli krizí a málem se rozešli

Herečka Veronika Arichteva spolu se svým manželem režisérem Biserem Arichtevem jsou velmi šťastní i po…

5 hodinami ago

Václav Klaus se nakazil koronavirem: dlouhodobě kritizoval vládní opatření proti koronaviru, ale stalo se to i jemu samotnému

Exprezident Václav Klaus opatření proti koronaviru dlouhodobě kritizoval, ale stalo se tak, že se sám…

6 hodinami ago

Anna Slováčková odsoudila chování svého otce Felixe po porušení opatření: prozradila ale, co všechno mu může odpustit

I když Felix Slováček není žádný antirouškař a již se zmiňoval o tom, že se…

7 hodinami ago