Epidemiolog Petr Smejkal uvedl, že Česko prováhalo dobu, kdy se dalo zabránit silnému šíření koronaviru. Vláda podle něho měla začít včas plošně testovat, nekontrolovalo se dodržování opatření a nebylo naočkováno dost lidí. Informuje o tom ČT24.
V létě Česko téměř nemělo nakažené koronavirem. Nyní jich ale denně přibývá už více než 10 tisíc. Dle slov Smejkala stalo se kvůli zaváhání vlády, která včas neschválila opatření, i když kabinet o tom věděl.
„Reagujeme pozdě. Pořád jsme za vlakem, který nám ujíždí,“ říká odborník s tím, že jeho tým navrhoval plošné testování ve školách i ve firmách ještě v době, kdy incidence byla mnohem nižší.
Stát se to mělo ještě ve chvíli, když se dosáhlo 100 pozitivních případů na 100 000 obyvatel. Nyní toto číslo je šestkrát vyšší a vláda jenom debatuje o možném plošném testování.
Smejkal vytknul ministerstvu zdravotnictví to, že se soustředilo pouze na očkování, které stejně drhne a nevěnovalo se dalším nástrojům, které mohou epidemii brzdit.
Epidemiolog také varoval, aby vláda nerušila možnost prokázat se negativním PCR testem v místech, kde je vyžadována bezinfekčnost. Mohlo by to způsobit ještě větší potíže.
Petr Smejkal dodává, že očkování působí pozitivně, ale kvůli velké náloži viru v populaci, čísla jsou stejná jako na jaře. Dle epidemiologa vláda musí více očkovat, plošně testovat a kontrolovat dodržování opatření. Je to cesta, jak zabránit dalšímu lockdownu.
„Je to pandemie století, je to něco, co byla španělská chřipka před sto lety,“ zdůraznil Smějkal s tím, že to musíme vydržet, aby se v budoucnu nic podobného neopakovalo.
PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ O MOŽNÉM KANDIDOVÁNÍ NA HRAD: „PREZIDENT BY SI PŘÁL, ABYCH KANDIDOVAL“