Sedm rostlin do domácnosti, které zlepší kvalitu vzduchu

Pokud je vzduch ve vašem bytě suchý, pomohou vám tyto rostliny zlepšit mikroklima. Samozřejmě, že nekonkurují zvlhčovačům vzduchu, ale přesto výrazně zlepšují kvalitu ovzduší.

Špatná vlhkost vzduchu vysušuje pokožku, sliznice, vlasy a vyvolává šíření virů. Zvyšuje také riziko vzniku parazitických hub i plísní, které jsou extrémně nebezpečné pro zdraví. Normálně by vlhkost neměla překročit 65 %, ale neměla by ani klesnout pod 40 %. Pokud potřebujete vlhkost mírně zvýšit, můžete místo zvlhčovače použít domácí květiny.

1. Palma Areka

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: kakao.im

 

Tato rostlina může uvolnit asi 1 litr vlhkosti denně, hlavní věcí je jí včas zalít. Dokážete si představit, jak to zlepší mikroklima v místnosti?

 

2. Bostonská kapradina

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Tato rostlina je stará více než milion let, díky své nenáročnosti je tato kapradina jednou z nejoblíbenějších pro domácí zahradu.

 

3. Zelenec – chlorophytum comosum

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: wikipedia.org

 

Pokud je obtížné zakořenit vaše rostliny, zkuste chovat takzvaného pavoučnika. Je neuvěřitelně estetický, kontrastní listy s pruhy dokonale zdobí interiér. Malé klíčky, které vypadají jako pavouci, vydávají hodně vlhkosti, pokud v nich samozřejmě je dostatek.

 

4. Toulcovka

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Kvetoucí trvalka je známá jako ženské štěstí. Nejen zvlhčuje vzduch, ale také ho čistí neutralizací toxinů. Díky tomuto květu se vzduch stává bohatším na kyslík. Je důležité zajistit ho tak, aby se na listy nedostaly děti ani domácí zvířata – jsou totiž jedovaté.

 

5. Fíkovník pryžodárný

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Tento zástupce flóry produkuje šťávu, která má podobnou strukturu jako kaučuk. Pokud jej umístíte na místo, kde bude dostatek rozptýleného světla, bude se dobře vyrovnávat s občasným zaléváním a nízkými teplotami. Mimochodem, fikus ze všeho nejvíce zvlhčuje vzduch, když je zaléván pouze zřídka.

 

6. Aglaonema

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Tato rostlina osloví ty, kteří právě začínají s výsadbou domácí zahrady a nemají dostatek zkušeností. Je nenáročná, no navzdory své vrtošivosti aglaonema dokonale léčí vzduch kolem a zvlhčuje ho.

 

7. Sansevieria

 

Domácí rostlina / Ilustrační foto / Zdroj: kakao.im

 

Sansevieria, lépe známá jako „jazyk tchýně“, je velice užitečná pro domácí mikroklima. Nejen, že dobře zvlhčuje, ale také aktivně produkuje kyslík. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších akvizic pro ložnici, protože produkuje kyslík zejména v noci.

 

PSALI JSME: ŽENA SE ROZHODLA OTŘÍT ZRCADLO, ALE NETUŠILA, JAK TO DOPADNE: O ROK POZDĚJI SE JEJÍ ODRAZ V TOM SAMÉM ZRCADLE ZMĚNIL K NEPOZNÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: HODINA ZEMĚ: JAK ČEŠTÍ OBYVATELE DNES MOHOU PODPOŘIT OCHRANU KLIMATU PO CELÉ PLANETĚ

Share