Druhá mezinárodní dárcovská konference o vojenské pomoci Ukrajině se konala 31. března. Počet zúčastněných zemí oproti předchozímu setkání 25. února stoupl na třicet pět. Co se rozhodlo?

Ukrajinští vojáci s protitankovou řízenou střelou NLAW / Zdroj: radiosvoboda.org
Na základě výsledků druhé zvláštní mezinárodní konferenci 31 března britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že jeho země a spojenci a partneři, zejména USA, se dohodly na:
– zvýšit dodávky zbraní Ukrajině;
– rozšířit výzbroj, aby pomohla proti ruské invazi.
Ministr uvedl, že nyní „řada zemí přišla s novými nápady a zavázala se vyčlenit více prostředků“.

Ukrajinský voják / Zdroj: YouTube
Ben Wallace poznamenal, že Západ „posiluje koordinaci, aby zvýšil vojenskou podporu a dosáhl toho, aby ukrajinské ozbrojené síly posílily a pokračovaly v vyhánění ruských vojsk“.
Protivzdušné obrany, obrněná vozidla, pobřežní obrana
Prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně zdůraznil, že k osvobození je potřeba útočné zbraně, hovořil zejména o bojových letadlech a tancích.
Wallace uvedl, že dárci naslouchali výzvám Ukrajiny a že kromě relativně lehkých zbraní Ukrajincům pomůže i dělostřelectvem a municemi, ale i obrněnými vozidly a silnější protivzdušnou obranou.

Válka na Ukrajině / Zdroj: Facebook
Samostatně byly zmíněny systémy pobřežní obrany, které by mohly například chránit Oděsu a čelit ruským lodím v Černém moři, z nichž Rusové odpalují řízené střely po Ukrajině.
„Dárcovská konference demonstruje odhodlání mezinárodního společenství podpořit Ukrajinu tváří v tvář Putinově nezákonné a nevyprovokované invazi ruských jednotek,“ řekl britský ministr.

Ukrajinští vojáci / Zdroj: YouTube
PSALI JSME: NĚMECKO ROZHODLO O PRVNÍ DODÁVCE OBRNĚNÝCH VOZIDEL UKRAJINĚ OD STÁTU NATO