Roman Prymula uvedl, že i když je člověk očkovaný, ještě to nezaručuje, že se nenakazí: promluvil i o buněčné imunitě a kritizoval WHO

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že i když je člověk očkovaný, ještě to neznamená, že je bezinfekční. Dodal, že i když člověk nemá vysokou hladinu protilátek, ještě to neznamená, že je bezbranný. Vysvětlil, že hodně závisí na buněčné imunitě, ale takové testování je velmi nákladné. Řekl to pro CNN Prima News.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Šest měsíců po očkování proti koronaviru má asi 60 procent seniorů buď nízkou hladinu protilátek, nebo je vůbec nemá. Vyplývá to z výsledků předběžné analýzy Společnosti Podané ruce.

Proto by bylo dobré, kdyby třetí dávku vakcíny dostali zejména lidé z rizikových skupin, například ti, kteří mají chronické nemoci, nebo ti, kteří mají sníženou imunitu.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog Roman Prymula upozornil, že protilátky nejsou jediné, které chrání před covidem. Hovořil tak o tom, že důležitým parametrem ochrany organismu je buněčná imunita.

Podle něj protilátky pouze naznačují, že imunitní systém z nějakého důvodu začal fungovat proti viru. Dodal, že po očkování proti hepatitidě B se protilátky měří naposledy měsíc po poslední dávce.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Buněčná imunita je nicméně přesnějším ukazatelem toho, jestli jsme schopní se bránit infekci, ale ani ve studiích se netestuje,“ řekl Roman Prymula. To se však neděje, protože je to nákladnější.

Epidemiolog také řekl, že i když člověk má vysokou hladinu protilátek, to ještě neznamená, že nemůže šířit infekci. Proto podle něj i po očkování mohou někteří lidé „vylučovat virus“.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle jeho slov je nyní důležité dosáhnout toho, aby se lidský organismus mohl dostatečně bránit, aby nedocházelo k závažným případům a úmrtím.

Vysoké hladiny protilátek by podle jeho názoru mohly být uznány jako potvrzení ochrany člověka, jako jsou například některé testy.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula také kritizoval kroky Světové zdravotnické organizace a řekl, že v některých věcech jedná spíše politicky.

Tak například generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus kritizoval ty státy, které chtějí nabízet nebo již nabízejí svým občanům přeočkování.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle něj je třeba počkat, aby bylo ve světě očkováno alespoň 10 procent populace. Roman Prymula se domnívá, že těch 10 procent nic neznamenalo a je jen jakýmsi symbolem.

Uvědomuje si však, že nyní by bylo dobré, aby se očkování urychlilo v zemích třetího světa. To by chránilo před vznikem nových mutací.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula se však domnívá, že třetí dávka vakcíny by mohla pomoci seniorům a lidem z rizikových skupin.

PSALI JSME: ON JE STARŠÍ A BOHATÝ, ONA JE MLADÁ A KRÁSNÁ: JAK VYPADÁ MANŽELKA PREMIÉRA BORISE JOHNSONA

PŘIPOMÍNÁME: “SLIBUJU VÁM, ŽE UDĚLÁM VŠECHNO, ABY NÁM JE PIRÁTI NEZAKÁZALI“: BABIŠ SE PUSTIL DO PIRÁTSKÉ STRANY KVŮLI ZMRZLINĚ, KTERÁ SE STÁVÁ SYMBOLEM VOLEB DO PARLAMENTU

Share