Toto gesto vzniklo ještě před tisíci lety, ukázalo, že jeden člověk nemá vůči druhému špatné úmysly. Pozdravit se rukou se stalo tradicí a u některých národů dokonce zvykem. Koronavirus však tuto tradici porušil, lidé si kvůli tomu přestali stisknout ruce, ale přišli s novým druhem pozdravu.
Lidé se dotýkají loktů nebo nohou. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula prozradil pro ŽivotvČesku.cz, jakým způsobem nejčastěji dochází k přenosu viru.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Epidemiolog sestavil seznam nejčastějších způsobů šíření viru. Na prvním místě je verbální komunikace bez roušky.
Na druhém místě je pozdrav přes stisknutí rukou. Na třetím místě je dotyk ke všem předmětům, na kterých může být virus.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Na dalším místě je možnost nakazit se jídlem a pitím. Existuje však také možnost nakazit se při slovní komunikaci, i když lidé mají na sobě roušky.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Člověk má neustále na dlaních stovky různých bakterií a virů, často se tam dostanou z kliky dveří, například doma nebo v kanceláři.

Roman Prymula / Zdroj: twitter.com
Zatím se naštěstí ukazuje, že některé ukazatele šíření viru klesají, například reprodukcí číslo se snížilo z 1,12 na 1,01.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com
Také už dříve Roman Prymula hovořil o místech, kde se lidé nejčastěji nakazí koronavirem. Nejvíce případů nákazy bylo právě v práci. Ale pokud je otevřeno mnoho různých zařízení, počet míst možné nákazy se výrazně zvyšuje.
PŘIPOMÍNÁME: ZNÁMA ZPĚVAČKA SDÍLELA ČÁST SVÉHO SOUKROMÍ: LUCIE VONDRÁČKOVÁ PROZRADILA, KDO VEDLE NI SPÍ