Část lidí doufá, že pandemie brzy skončí. Mnozí odborníci také chtějí věřit, že se situace brzy změní, ale stále mají určité obavy z možných nových mutací. Známý epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, jaké nebezpečí může přinést subvarianta BA.2. Píše o tom server ŽivotvČesku.cz.
Počty případů nákazy covidem v posledních dnech výrazně vzrostly. Například ve středu bylo odhaleno 54 685 případů nákazy. Minulou středu to bylo 26 001 případů.
Situace v nemocnicích se mírně zhoršila. Počet pacientů ve vážném stavu se však téměř nezměnil.
Nyní se v Česku šíří hlavně mutace omikron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek předpokládá, že vrchol této vlny epidemie lze očekávat příští týden. Někteří odborníci si myslí, že vrchol vlny přijde v polovině příštího měsíce.
Mnoho lidí doufá, že epidemie brzy skončí. Koronavirus se však stále mění a objevují se nové varianty. Například kvůli omikronu se objevily další dvě nové mutace.
V Dánsku se dominantní mutací stala varianta viru s názvem BA.2. Odborníci říkají, že tato mutace by se měla chovatpodobně jako původní mutace omikronu BA.1.
Roman Prymula řekl, že se nyní spekuluje, že by se tato varianta viru mohla rychleji šířit. Zda je klinicky závažnější, zatím není známo, ale epidemiolog si myslí, že spíše ne. Podle něj je tato varianta viru srovnatelná s předchozí.
„Pro běžnou praxi to není varianta, která by byla označena za alarmující,“ řekl pro Život v Česku Roman Prymula. Bývalý ministr zdravotnictví chce také věřit, že epidemie brzy skončí, ale zatím není takovým optimistou.
Předpokládá, že ještě asi 2 týdny potrvá fáze, kdy budou počty případů nákazy vysoké. Poté by se situace měla začít zlepšovat.
„Co se týká vlastního konce epidemie, tak většina lidí si to samozřejmě přeje, ale zatím se to nedá říct s jistotou,“ dodal Roman Prymula. Má obavy, že by se mohla objevit nějaká nová nebezpečná varianta viru.
PSALI JSME: WHO VARUJE: OMIKRON NEBUDE POSLEDNÍ VARIANTOU KORONAVIRU