Roman Prymula se domnívá, že by bylo nutné očkovat až 150 tisíc lidí denně: epidemiolog se vyjádřil i k vakcíně od firmy Johnson & Johnson

Do Česka bude brzy dodáno velké množství vakcín, epidemiolog Roman Prymula se proto domnívá, že je nutné zvýšit kapacity pro očkování. Nyní v průměru každý den vakcínu dostává zhruba 40 tisíc lidí, ale je potřeba, aby se toto číslo zvýšilo na 100 nebo dokonce 150 tisíc. Bývalý ministr zdravotnictví to řekl pro CNN Prima News v pořadu Nový den.

Roman Prymula uvedl, že v Česku je nyní možné očkovat zhruba 40 tisíc lidí denně. Je ale potřeba připravit systém tak, aby bylo možné očkovat více lidí, což ale ještě neznamená, že by bylo možné očkovat 100 až 150 tisíc lidí denně. Ale o to je třeba usilovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle něj pak nelze říci, že se něco nepovedlo, je třeba se důkladně připravit na to, že brzy bude v Česku více vakcín.

Bývalý šéf resortu zdravotnictví se vyjádřil také k nové vakcíně od firmy Johnson & Johnson. Podle něj je srovnatelná s jinými již používanými vakcínami, přestože je jednodávková.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že vakcína od firmy Johnson & Johnson by měla být do Česka dodána v druhé polovině příštího měsíce.

Pro uložení této vakcíny není třeba velmi nízké teploty, může být uložena v chladničce. Proto ji budou moci využít k očkování svých pacientů praktičtí lékaři.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle klinických hodnocení je tato vakcína bezpečná a její účinnost je 67 procent.

Někteří lidé mohou mít po injekci mírné vedlejší účinky, jako je bolest svalů, bolest v místě vpichu, únava a další.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Kromě toho měla Rada vlády pro zdravotní rizika v úterý projednat možné prodloužení intervalu mezi dávkami vakcíny.

Odborníci tvrdí, že i jedna dávka vakcíny výrazně snižuje riziko úmrtí a těžké formy onemocnění.

Jan Blatný a Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný předpokládá, že očkování by se v tomto týdnu mohlo zvýšit na 60 nebo dokonce 70 tisíc dávek denně. Vláda má také konkretní cíl v očkování, a to 70 procent dospělé populace.

PSALI JSME: “VŠICHNI TO MUSÍME NĚJAK PŘEŽÍT”: HANA ZAGOROVÁ PROMLUVILA O TOM, JAK PRODĚLALA KORONAVIRUS

PŘIPOMÍNÁME: JAKO ROZTOMILÝ CHLAPEČEK: HVĚZDA VELKOLEPÉHO STOLETÍ ZVEŘEJNILA SVOU FOTOGRAFII Z DĚTSTVÍ A PŘEKVAPILA FANOUŠKY

Share