Roman Prymula promluvil o přeočkování: prozradil, kdo by podle něj měl dostat třetí dávku jako první

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že třetí dávku vakcíny by mohli dostat senioři a ti, kteří mají nízkou imunitu. Tyto dávky se v Česku objeví už někdy na podzim. Řekl to ve Snídaně s Novou na TV Nova.

Mnoho odborníků se domnívají, že třetí dávka vakcíny bude nezbytná. Zejména to bude nutné u starších lidí, u kterých bude ochrana před koronavirem několik měsíců po očkování slábnout.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula uvedl příklad Izraele. Podle izraelských údajů se účinnost vakcíny může snížit až na 17 procent 9 měsíců po očkování.

Přeočkování proto podle něj bude potřebné. Hovořil i o tom, že se vážně uvažuje o tom, aby třetí dávku dostali lidé v domovech pro seniory.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog upozornil na další zajímavý fakt. Například mezi lidmi, kteří koronavirus prodělali, existují případy, že při dalším kontaktu s infikovanou osobou se jejich imunita zvýšila.

Opačná situace je ale u lidí, kteří dostali vakcínu, po několika měsících se jejich imunita snižuje. Odborníci se proto spekulují o uznání testu protilátek jako důkaz bezinfekčnosti.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Část odborníků však tvrdí, že je nutné přesně vědět, jaká hladina protilátek chrání tělo.

„To si myslím, že nekoresponduje s realitou a popírali bychom tím základní faktory imunity, kdy my u řady očkování jsme vyžadovali protektivní hladiny protilátek,“ řekl Roman Prymula pro TV Nova.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že u některých onemocnění nejsou tyto potřebné hladiny známy, lidé však dostávají vakcínu. To znamená, že protilátky jsou signálem, že tělo je chráněno.

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ KRITIZOVAL ZDRAŽENÍ JÍZDNÉHO V HROMADNÉ DOPRAVĚ V PRAZE: KOUPIL SI JÍZDENKU V METRU, ALE DOPRAVCE UPOZORNIL, ŽE SENIOŘI JEZDÍ ZADARMO

PŘIPOMÍNÁME: „NÁM SE SPLNIL SEN“: TOMÁŠ A TAMARA KLUSOVI PROZRADILI, CO DĚLALI BĚHEM PANDEMIE

Share