Roman Prymula předpokládá, že za rok by se v Česku mohla vyvinout nová velká vlna koronaviru: řekl také, kdo má nejsilnější imunitu

Podle epidemiologa Romana Prymuly by za rok mohla v ČR opět začít nová velká vlna koronaviru, pokud se nebudeme věnovat pozonost revakcinaci. Také mluvil o tom, že nejsilnější imunitu mají ti lidé, kteří prodělali covid a kteří dostali jednu dávku vakcíny. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima News.

Podle posledních údajů mají lidé silnou imunitu zhruba do osmi měsíců po očkování. Epidemiolog se proto domnívá, že v budoucnu bude nutné lidi očkovat jednou ročně.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Řekl, že za osm měsíců může dojít ke snížení protilátek. Varuje proto, že v budoucnu by mohla přijít opět masivní nová vlna.

Neříká, že to tak bude, ale existuje možnost takové vlny a mohlo by se to stát za rok. Dodal, že nejsilnější imunitu mají lidé, kteří prodělali covid a dostali jednu dávku vakcíny.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula také vysvětlil, že pokud se virus bude dál šířit mezi obyvateli Česka, bude se přeočkování opakovat. To znamená, že třetí dávka nebude poslední.

Epidemiolog také uvedl, že podle oficiálních statistik mělo v Česku koronavirus přes 1,5 milionu lidí, ale ve skutečnosti jich může být podstatně více. Podle předpokladů by to mohlo být dokonce až 6 milionů lidí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Myslí si, že v dohledné době nebudou žádné lockdowny, ale některá opatření ještě budou platit. Samozřejmě v budoucnu budou opatření zmírněna a lidé už je nebudou dodržovat tak striktně, proto má z toho určité obavy.

Pokud jde o roušky, řekl, že v této sezóně je bude ještě nutné nosit na některých místech, ale je pravděpodobné, že v příštích sezónách již nebudou povinné.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Domnívá se také, že premiér Andrej Babiš a jeho vláda opatření před volbami nezmírní, jako tomu bylo loni.

„Do této řeky už jsme jednou vstoupili a myslím, že jsme se už poučili,“ uvedl Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Očekává, že letos na podzim bude situace relativně klidná a vysvětluje to tím, že na jaře už se nakazilo mnoho lidí a nyní obyvatelstvo má přirozenou imunitu.

PSALI JSME: V DEBATĚ SE STŘETLI BABIŠ S BARTOŠEM: KDO Z POLITIKŮ VÍCE PŘESVĚDČIL DIVÁKY

PŘIPOMÍNÁME: KALOUSEK ŘEKL, KOHO BY LIDÉ MĚLI VOLIT DO SNĚMOVNY: EXPOSLANEC PROZRADIL, JESTLI UVAŽUJE O NÁVRATU DO POLITIKY

Share