Roman Prymula předpokládá, že očkování by mohlo být povinné: odborníci se domnívají, že virus se začal nekontrolovaně šířit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno uvedl, že současná epidemická situace vypadá jako epidemie neočkovaných. S takovým výrokem souhlasí epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to pro CNN Prima News.

„Pokud bychom měli v budoucnu čelit dalším vlnám, je jasné, že povinnost očkování nastane,“ uvedl Roman Prymula. Podle něj se toto téma již diskutovalo i v jiných státech.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemická situace se stále zhoršuje, v nemocnicích je nyní přes 1,3 tisíce hospitalizovaných pacientů. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka už situace není kontrolovaná.

Exministr zdravotnictví Roman Prymula s ním souhlasí jen částečně, podle něj není vše tak špatné. Řekl, že se sice virus začal šířit nekontrolovaně, ale situace v nemocnicích je mnohem lepší než během minulých vln.

Milan Kubek / Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa se koronavirus začal šířit rychleji, protože čeští občané na rozdíl od obyvatel jiných států nedodržují opatření proti němu.

Vláda kvůli tomu rozhodla o zavedení nových opatření, která vstoupí v platnost 1. listopadu. Bude zkrácena platnost testů, antigenní test bude platný 24 hodin a PCR test 3 dny.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Zrušeny budou bezplatné preventivní testy na koronavirus. Nárok na bezplatné testování budou mít lidé do 18 let, ti, kdo nemůže být očkován a také ti, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny.

Kromě toho budou zaměstnanci restaurací muset kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti od svých návštěvníků.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podobná opatření by měla motivovat lidi k očkování. Většina hospitalizovaných lidí nebyla očkována, ale jsou mezi nimi i očkovaní.

Roman Prymula vysvětlil, že většina z očkovaných hospitalizovaných dostala druhou dávku vakcíny před půl rokem a více. To znamená, že imunita klesá po dlouhé době po vakcinaci.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle něj je to jeden z důvodů, proč by bylo dobré nechat se přeočkovat třetí dávkou.

PSALI JSME: PO NĚKOLIKA DESÍTKÁCH LET HELENA VONDRÁČKOVÁ ZNOVU ZAZPÍVÁ S MARTOU KUBIŠOVOU: O JAKÝ SPOLEČNÝ PROJEKT SE JEDNÁ A JAKÉ PÍSNIČKY USLYŠÍ FANOUŠCI ZPĚVAČEK

PŘIPOMÍNÁME: ADAM VOJTĚCH PROZRADIL, JAKÁ BY MOHLA BÝT ZAVEDENA NOVÁ OPATŘENÍ, KDYBY ŠÍŘENÍ VIRU NEZPOMALILO: JAK HODLÁ MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ POSTUPOVAT DÁL

Share