Roman Prymula a Ondřej Dostál tvrdí, že nouzový stav není nutný: podle nich by bylo potřebné znovu vrátit PCR testy

Epidemiolog Roman Prymula a právník Ondřej Dostál tvrdí, že je nutné znovu začít uznávat PCR testy jako důkaz o bezinfekčnosti. Také podle nich by bylo možné zrušit nouzový stav. Zatím však není známo, co přesně hodlá udělat nová vláda, kterou hlava státu Miloš Zeman jmenuje v pátek. Informuje o tom CNN Prima News.

Známý epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že většina opatření proti koronaviru, která nyní platí, by mohla být uplatněna bez nouzového stavu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Kromě toho řekl, že některé aktivity by bylo možné provádět v režimu přímého testování. Měl na mysli, že by se všichni testovali PCR metodou a za 24 hodin by každý znal výsledek svého testu.

Podobný názor má i právník a a vysokoškolský učitel se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Podle něj je třeba přepracovat systém prokazování bezinfekčnosti, protože to neodpovídá novým datům vědy.

Ondřej Dostál / Zdroj: youtube.com

„Zvýhodňují se ti, kteří jsou rizikovější, oproti těm, kteří jsou bezpečnější a jsou schopni to doložit například testem,“ vysvětlil Ondřej Dostál.

Budoucí vláda má možnost stav nouze zrušit, protože jejich pět stran má většinu v dolní komoře Parlamentu. O jeho zrušení však zatím mluvili jen poslanci SPD.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Nový předseda vlády Petr Fiala před časem řekl, že podle nich by bylo možné jednat bez stavu nouze. To se však bylo uděláno a viděli, že situace je těžká, a tak se rozhodli nekomplikovat práci vládě.

Předseda SPD Tomio Okamura takové rozhodnutí Petra Fialy kritizoval.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Zatím ale není známo, jak hodlá nová vláda po svém pátečním jmenování postupovat. Nová koalice hodlá své kroky oznámit hned po jmenování kabinetu.

Kromě toho je možné, že bude diskutováno téma uznání PCR testů jako důkazu o bezinfekčnosti. Vláda Andreje Babiše zrušila PCR testy, protože se snažila lidi motivovat k očkování a rozhodně to mělo nějaký efekt.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Budoucí šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek však už několikrát řekl, že podle něj negativní motivace není nejlepší cestou a proto by nechtěl takové metody příliš používat.

PSALI JSME: S NASAZENÝMI ROUŠKAMI A BEZ NICH: ZÁSTUPCI KOALICE SPOLU PO JEDNÁNÍ ZVEŘEJNILI DVĚ FOTOGRAFIE, NA KTERÝCH JE VIDĚT ROZDÍL

PŘIPOMÍNÁME: „VÁNOCE BUDOU OPĚT VE STÍNU PANDEMIE“: ŠÉFKA EVROPSKÉ KOMISE VAROVALA, ŽE SE OMIKROM MŮŽE STÁT DOMINANTNÍM V EU DO POLOVINY LEDNA

Share