Rodina roky nevěděla jak drahý mají jídelní stůl: Když se dozvěděli jeho skutečnou cenu, pochopili, že dávat talíře na takový poklad už nebudou

Jeden pohled odborníka na stůl Skota stačil, aby ho potěšil: to, na čem jedl stojí velké peníze.

Rodina roky nevěděla jak drahý mají jídelní stůl/ Zdroj: medialeaks.ru

Již více než 40 let tým BBC Antiques Roadshow cestuje do různých částí země, aby zkontrolovali rodinné hodnoty, nábytek nebo obyčejný odpad obyvatel.

Expert Mark Allum byl překvapen, když uviděl tento starožitný stůl.

Starší muž přinesl na místo natáčení pořadu jídelní stůl své rodiny. Ačkoli před několika lety dal za starožitný stůl slušné peníze, neměl tušení o skutečné hodnotě nábytku.

Rodina roky nevěděla jak drahý mají jídelní stůl/ Zdroj: medialeaks.ru

„Tento stůl jsme viděli na americké online aukci a okamžitě se nám líbil. Za něj a za dodávku z USA do Skotska jsme zaplatili 7 tisíc liber (cca 205 tisíc korun).

Odborník poslouchal příběh majitele stolu a šokoval ho: zaplatil za kus nábytku asi 17krát méně, než je jeho skutečná hodnota. Mark Allum si je jistý, že cena stolu je 120 tisíc liber (cca 3 500 000korun).

Podle odborníka všechny značky naznačují, že kus nábytku byl vyroben speciálně pro čínský císařský palác Yuanmingyuan (Starý letní palác).

Anglická a francouzská vojska ho zničila v říjnu 1860 během druhé opiové války.

Rodina roky nevěděla jak drahý mají jídelní stůl/ Zdroj: medialeaks.ru

Čínské úřady nezačaly palác obnovovat: jeho ruiny se staly symbolem národního ponížení. Proto je vše, co souvisí se zničením budovy, v pro zemi je stále velmi citlivé.

Pokaždé, když je kus nábytku nebo porcelán vystaven na evropských aukcích, Číňani to vnímají jako ponížení.

Čínští občané proto touží po návratu starožitností do země. Mark Allum uvedl, že menší verze stolu byla v aukci prodána před několika lety.

Rodina roky nevěděla jak drahý mají jídelní stůl/ Zdroj: medialeaks.ru

Nebyl ale v tak dobrém stavu jako tento, který si šťastný Skot koupil na aukci, ale majiteli přesto přinesl 55 000 liber (cca 1 600 000 korun).

„Doporučil bych vám dát stůl na velkou orientální aukci, například do Hongkongu. Orientální sběratelé si takovou výstavu rádi koupí. To je pro ně otázka respektu,“ řekl Mark Allum.

PSALI JSME: DVAAČTYŘICETILETÁ ZUZANA NORISOVÁ PORODILA DCERKU: DÍTĚ DOSTALO EXOTICKÉ JMÉNO

PŘIPOMÍNÁME: RODINA PŘEDVEDLA LEGENDÁRNÍ „KARANTÉNNÍ BOOGIE-WOOGIE“: VIDEO ZÍSKALO VIC JAK 3,5 MILIONŮ ZHLÉDNUTÍ NA YOUTUBE

Share